Пенали деле раднике на подобне и неподобне
Најава Зорана Ђорђевића, министра рада, да би до краја године пенали за превремено пензионисање могли да буду укинути само за запослене с бенефицираним радним стажом, изазвало је јуче негодовање код представника синдиката, јер сматрају да је оваква врста дискриминације међу радницима недопустива.
Ресорни министар је јуче за „Новости” објаснио да ће се радницима с бенефицијама смањивати потребне године живота сразмерно годинама стажа, те да ово прво неће важити за раднике предузећа у реструктурирању, нити за било које друге, већ само за оне који су имали бенефиције.
То значи, навео је министар, да ако се запосленом на годину дана рачуна 18 месеци стажа, за 12 година рада на таквом месту он ће имати 18 година стажа, тако ће му се за тих шест бенефицираних година умањити број година живота неопходних за пензију. Овакви услови, према његовим речима, важиће за ватрогасце, полицију, војску, рударе...
Љубомир Орбовић, председник Савеза самосталних синдиката Србије, био је „у чуду” када је прочитао најновију изјаву министра, тим пре што је исти министар 1. маја ове године за празник рада изјавио „да очекује да ће казнени поени за оне који оду у пензију пре 65. године, бити укинути већ ове године”.
Ђорђевић је тада нагласио да министарство које он води ради на промени многих закона и да ће тај посао бити завршен током ове године, као и да раде на укидању казнених поена заједно са синдикатима, послодавцима и Социјално-економским саветом.
При томе, каже Орбовић, овакав предлог није помињан ни на једној седници Социјално-економског савета. Јер да јесте, ми бисмо се одмах успротивили. У петак је нова седница овог савета и на дневном реду ће се наћи управо ово питање.
– Јуче смо одмах овим поводом послали захтев ресорном министарству да нам достави образложење оваквог предлога, како бисмо се ближе упознати о чему се ради. У сваком случају оваква врста дискриминације је недопустива. Како може министар да дели раднике на добре и лоше. Они који имају бенефиције због тешког рада треба да их имају, али зашто би посао неког војног лица био тежи од посла медицинске сестре у Ургентном центру, пита он.
Орбовић додаје и да је садашњи председник државе Александар Вучић, док је био премијер, обећао укидање казнених поена, па му тим пре није јасно откуд сада да се пенали деле на подобне и неподобне раднике.
Да ово није први пут да се Министарство рада игра „топло-хладно” са запосленима, који рачунају на укидање пенала за одлазак у пензију пре навршених 65 година старости, потврђује и изјава министра Ђорђевића од априла ове године када је рекао да „нема основа за измене Закона о ПИО којима би могли бити укинути пенали за одлазак у пензију пре напуњених 65 година живота”. Само месец дана касније министар је демантовао сам себе.
Ранка Савић, председник Асоцијације слободних и независних синдиката Србије, огорчена је оваквим предлогом због чега је овај синдикат одмах јуче послао допис министру рада да ова неправда мора да се исправи док је још време.
– Пенали морају да важе за све или ни за кога. Шта ће они радници који су остали без посла због стечаја, реструктурирања, приватизације. На овај начин се од њих праве социјални случајеви. Колеге из СССС су на Социјално-економском савету предложили да трајно умањење пензија од 0,34 одсто месечно не важи после 65. године и да након тога пензионери наставе да примају пуну старосну пензију. И то су подржали и сви други. Хоћемо да верујемо да је ово само пробни балон пред долазак ММФ-а, који се противи укидању пенала, каже Савићева.
Било како било, остало је нејасно да ли је министар Ђорђевић, најављујући укидање пенала, мислио на све оне с бенефицијама, или само на раднике који имају две трећине бенефицираног радног стажа. Односно, да ли ће укидање пенала важити и за оне који су, примера ради, од 35 година стажа имали седам година бенефиције и отишли су у пензију пре 65. године и тиме закачили пенале. Или ни за њих то неће важити. Иако смо јуче послали ова питања министарству одговор нисмо добили.
Иначе, у Србији у овом часу има више од 180.000 њих који су стекли пензију по основу бенефиција, што је око 13,8 одсто укупног броја пензионера.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.