Београд и Бањалука граде две хидроцентрале на Дрини
Требиње – Србија је у претходне четири године за пројекте у Републици Српској инвестирала и донирала око 21,5 милиона евра, истакла је премијерка Ана Брнабић после заједничке седнице влада Србије и РС која је одржана у Требињу.
„Мислим да је ретко када била овако важна блискост и јединство српског народа”, нагласила је Ана Брнабић на заједничкој конференцији са председницом Владе РС Жељком Цвијановић.
Све јача Србија, све јача РС, све више заједничких пројеката и то све долази у једном значајном политичком тренутку за Србију, поручила је Брнабићева. Указала је да заједничке седнице нису само протоколарне и сигнал да је сарадња све боља и ближа, већ да постоје конкретни пројекти. „Ово је девета седница, прошла је била у новембру, а у међувремену смо имале радне групе, састанке”, рекла је премијерка Србије. Додала је да су поменуте пројекте кандидовале локалне заједнице, издвојивши мост Братољуб, водоводни систем у општини Билећа, ревитализацију старог града у Требињу...
Ана Брнабић подсетила је да Београд не би могао да помогне да није било одговорне политике и фискалне консолидације коју је спровео председник Србије Александар Вучић. Захвалила је председнику РС Милораду Додику и премијерки Цвијановић што су Србији константно пружали подршку у свим реформама, па и политичким, за које је навела да је потребна велика доза храбрости.
Жељка Цвијановић казала је да је јуче усвојено 16 закључака од интереса за развој Србије и РС и побољшање односа. „Наш заједнички комитет за енергетику, у чијем су саставу председници Вучић и Додик, омогућио је услове за изградњу две хидроелектране укупне снаге 90 мегавата, а вредност инвестиције је 200 милиона евра”, рекла је Жељка Цвијановић.
Навела је да се припрема документација за различите пројекте, издвојивши ауто-пут Бањалука–Добој, али и стратешко повезивање од Источног Сарајева до Вардишта. Цвијановићева је казала и да на мосту Братољуб, изграђеном пре годину дана, још није отворен гранични прелаз, као и да РС тражи од органа БиХ да обаве свој део посла. Захвалила је Србији за све што је уложила, наводећи да је оставила траг у многим општинама. „РС жели да се прикључи напорима Србије у изградњи гасовода. За све будуће што се буде радило на том плану, РС жели да буде саставни део пројекта”, рекла је премијерка РС.
Председница Владе Србије подсетила је да је у децембру посетила Бањалуку поводом формирања Фонда за лечење деце у иностранству, што је била Додикова иницијатива. Ана Брнабић казала је и да је председник Вучић посетио Требиње приликом отварања конзуларне канцеларије. Навела је да политичка, економска, трговинска, културна и спортска сарадња између Србије и РС никада није била већа, као и да у енергетици постоји највише потенцијала. Указала је да ће споразум о изградњи две важне хидроцентрале значајно утицати на раст БДП-а и значити енергетску стабилност и независност.
Министар рударства и енергетике Србије Александар Антић казао је да се документ односи на хидроцентрале Фоча и Паунци. Предвиђено је да пројекат заједно развијају Електропривреда Републике Српске и ЕПС. Договорено је да већ у септембру за Паунце почне комплетирање документације за коју Антић наводи да је углавном завршена. „Кад је хидроцентрала Фоча у питању има још неколико корака како би Електропривреда Републике Српске у најкраћем року, ми се надамо да то може ове године да се реализује, поднела захтев за добијање концесије”, рекао је Антић додавши да ће бити настављени разговори о пројектима на средњем и доњем току Дрине.
У Требињу су јуче потписана и два меморандума, о размени искустава у области издавања е-дозвола и о међусобном признавању „великих лиценци”, које су парафирали потпредседница Владе Србије Зорана Михајловић и министарка за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС Сребренка Голић. Споразум о сарадњи у области информационо-комуникационих технологија потписали су министри унутрашњих послова Српске Драган Лукач и Србије Небојша Стефановић.
Грађани се гурали да виде Дачића
За разлику од осталих чланова владе, шеф српске дипломатије Ивица Дачић је лет од Београда до Тивта одлучио да проведе са новинарима у задњем делу авиона. На констатацију да је за њега предвиђено место одмах иза премијерке, Дачић је одлучио да седи тамо где је, како је рекао, било опуштено – у задњем делу авиона. „Видите да нисам дошао последњи. Бије ме глас да волим да спавам, а видите да сам ушао у авион пре других министара”, рекао је Дачић. Најавио је да у четвртак путује у Беч владиним авионом „фалкон”. „Користим га први после ремонта, али биће све у реду. Највише волим да путујем с њим јер је сигуран иако је стар 38 година. Он ми је сигурнији него неки таблоиди који су констатовали да сам спавао поред неке девојке за коју нисам ни чуо, да би се касније испоставило да је реч о стујардеси и да сам спавао у авиону”, рекао је Дачић.
Казао је да очекује да СПС на локалним изборим у Мајданпеку освоји више од пет мандата и да није случајно што је њихова листа пријављена под бројем три. Пре него што је авион полетео осетио се мирис керозина и сви новинари су погледали у Дачића, који је уз осмех рекао: „Људи па не претачем ја у слободно време керозин. Верујете нема везе са мном. У предњем делу авиона је министарка саобраћаја и молим вас да за информације питате министарку саобраћаја”. Иначе у авиону су међу најважнијим темама биле шансе Црвене звезде и Партизана да прођу квалификације у фудбалу.
У Требињу је због заједничке седнице две владе владало велико интересовање. Пред почетак, неколико људи је желело да уђе у зграду Електропривреде РС у Требињу, са жељом да упознају Дачића. Ипак, јако обезбеђење им није дало да уђу. Седница је три пута продужавана, јер је било више тема о којима су дискутовали, а највише о инвестицијама. Група новинара у центру града наишла је на кошаркашку легенду Дејана Бодирогу који се с њима љубазно поздравио, а у неформалном разговору је рекао да очекује да ће се Србија пласирати на светско првенство у овом спорту.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.