Гас и ове године најјефтинији за грејање
Иако је до званичног почетка грејне сезоне остало још око месец и по дана, припреме за грејање су увелико у току, бар код оних домаћинстава која се не греју на гас или нису прикључени на топлану. Увелико се праве рачунице и подвлачи црта за одабир најјефтинијег енергента – дрва, угља, пелета, ТА пећи или гас.
Упоредна анализа цене енергената показује да ће гас по свој прилици и ове зиме бити први избор за грејање, како је било и прошле године. Поготово ако се још узме у обзир и комфор који гас пружа потрошачима.
Кубик гаса код „Србијагаса” кошта 32,28 динара и убедљиво је најјефтинији (у цену нису урачунати манипулативни и трошкови транспорта). Слична цена је и код „Нови Сад – Гас” где кубик кошта 33,62 динара.
Они који одлуче да се греју на струју киловат у плавој зони, према подацима ЕПС-а, плаћаће 7,83 динара, у црвеној 15,65, вишој плавој 17,89 с тим што се зелена и плава нижа зона у упоредној анализи трошкова нису узимале у обзир, јер би се приликом грејања изашло из оквира тих зона, што значи да би грејање било скупље него што те зоне предвиђају.
Угаљ „вреоци” кошта 12.090 динара, „колубара” 7.090, „костолац” 8.181 динар, док је кубик дрвета – букве, храста или граба око 6.400 динара. Пелет од букве је 23.000 динара док је тона брикета 24.000 динара.
Упитан да ли је могуће да је гас у Србији данас јефтинији од струје, др Војислав Вулетић, председник Удружења за гас Србије, каже, да ниједна озбиљна земља не троши струју за грејање и да би сутра, уколико би цена киловата престала да буде социјална категорија, потрошачи схватили да она уопште није јефтина.
– Гас је годинама у највећем броју европских земаља најекономичнији енергент и све више потрошача га користи за грејање. Па зар би Немачка с Русијом градила два гасовода да њени потрошачи не троше толико гаса. Осим тога, реч је о еколошки чистом енергенту. Потрошачи су се својевремено искључивали с мреже, јер је у једном часу кубик био доста скуп за српске услове. То се увек дешава када је цена барела нафте 100 и више долара, јер код нас цена гаса прати цену црног злата – каже Вулетић.
Сада, додаје, када је барел нафте око 70 долара и цена гаса за потрошаче је нижа. У претходних неколико година барел је био још јефтинији и то су они који се греју на гас и сами могли да се увере кроз рачуне.
– Све и да до краја године буде неке корекције цене гаса, он ће, рачуница то потврђује, опет бити најјефтинији за грејање. Прво због чињенице да се греје само пола године, а друго потрошач може да греје само онај простор у коме борави – каже Вулетић.
– Заблуда је да је грејање на струју најјефтиније. Када се погледа рачун па се виде поједине ставке – обрачунска снага, одобрена снага, трошак гарантованог снабдевања, потрошач схвати да то плаћа трошио не трошио струју. То код гаса није случај, плаћа се оно што је потрошено, категоричан је наш саговорник.
Држава последњих година води политику одвраћања грађана од коришћења струје као енергента за грејање, што је светски тренд. На гас се у Србији директно греје око 260.000 потрошача, од којих је чак 250.000 домаћинстава. Негативна страна овог енергента су трошкови уградње, јер прикључак кошта различито од града до града, а у просеку стаје 1.000 евра.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.