Победио хор из Бугарске
Неготин – Свечаним отварањем у дворишту Мокрањчеве родне куће, беседом наше познате балерине Аје Јунг о Мокрањцу и изложбом слика Милоша Шобајића у Неготину управо су почели 53 по реду „Мокрањчеви дани”. Седмодневна музичка светковина, чији је главни покровитељ републичко Министарство културе и информисања, окупиће овог септембра више од хиљаду учесника у око тридесет програма. Фестивал је, пригодним обраћањем присутнима, прогласио отвореним Александар Гајовић, секретар у Министарству културе и информисања.
Изузетно надарене и увежбане младе певачице из Бугарске громогласно су, уз велико одобравање публике, прославиле одлуку стручног жирија: др Соња Маринковић, др Милоје Николић и мр Тамара Адамов Петијевић, да су управо оне победнице традиционалног Натпевавања хорова. Победу су извојевале у двочасовном такмичењу у којем су учествовали и хорови Розафа Експрешн из Скадра у Абанији, Мешовити хор КУД „Јевница” из Словеније, и београдски Хор при храму Светог Ђорђа.
У натпевавању није учествовао Женски хор Музичке академије на Цетињу. Хор је био уврштен у програм фестивала, али је домаћинима у Неготину, у последњи час, сигло штуро саопштење са Цетиња да њихов хор неће доћи пошто се „разболео диригент”.
Победничком хору „Милка Стоева”, диригент Светла Стоева са 32 раздраганих омладинки, старости од 15 до 17 година, признање је уручила др Соња Маринковић, овогодишња селекторка неготинског фестивала. Осталим хоровима специјалне плакете са ликом Мокрањца, уручили су Владимир Величковић, председник неготинске општине и Владимир Радић, директор неготинског Дома културе, а програм фестивала водила је Александра Паладин, музиколог и новинар, дугогодишњи учесник „Мокрањчевих дана”.
Беседећи, емотивно и надахнуто о великим херојским подвизима Мокрањца, Аја Јунг је нагласила:
–Од одрастања у родном Неготину, Зајечару и Београду до школовања и усавршавања у Минхену, Риму и Лајпцигу... много је учинио за музику и Србију. Био је знатижељан и упоран да стигне до концертних сала Солуна и Цариграда на југу, Москве и Петерсбурга на северу, Берлина, Трста и Дрездена на западу, и Софије на истоку Европе. Мокрањац је био велики уметник и менаџер и весељак и боем и имао таленат и енергију да своју земљу постави у сам врх европских уметничких стремљења и остварења.
Неготински фестивал је данас најстарија и најдуговечнија музичка манифестација у Србији, али нисмо још све учинили за Мокрањца, ни близу колико је он учинио за нас. Могли бисмо и морамо више. Бар толико да у свакој основној школи деца знају његово име и умеју да наброје неке његове композиције које су нас чиниле и још увек чине светом.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.