Отворен Међународни салон стрипа
Разноврсно стрип царство удомило се под кровом Студентског културног центра и ту ће остати до недеље. Међународни салона стрипа, шеснаести по реду, свечано је отворен у знаку обележавања пола века од покретања популарних стрип едиција новосадског „Дневника” – „Златна серија” и „Лунов магнус стрип”, за које се може рећи да су обележиле југословенску и српску поп културу од краја шездесетих до прве половине деведесетих година прошлог века.
Тим поводом на Салону гостује прослављени српски стрип аутор Миодраг Микица Ивановић, који је за поменуте серије илустровао око 120 насловница, међу којима су „Велики Блек”, „Загор”, „Мистер Но”, „Капетан Мики”...
Ивановић је радио у „Дневниковом” тиму на лиценцним издањима „Великог Блека”, а између осталих ангажмана нацртао је око 40 епизода „Нинџе” за „Дечје новине” из Горњег Милановца, као и неколико епизода „Ју Тарзана”. Током фестивала Микица Ивановић ће наредна три дана посетиоцима потписивати свеске и цртати јунаке.
Публика је синоћ могла да види и богату изложбу стрипа, да ужива у представљању косплеј костима, а посебну пажњу изазвали су костимирани уметници који су шетали кроз здање СКЦ-а. Поклоници девете уметности, међу којима је било и доста школараца, обишли су берзу стрипа, где су осим куповине могли и да размене омиљено штиво и распитају се о новим и старим издањима.
Додељене су и награде. Специјално признање за допринос српском стрипу припало је Алекси Гајићу. Он је највише присутан на француско-белгијској сцени. Аутор је анимираних филмова, илустратор и карикатуриста. У комисији су били Слободан Ивков, Милосав Пјешчић и Александар Узелац.
Награду Издавачке куће „Дечје новине” и општине Горњи Милановац – „Доситеј”, постхумно је добио Десимир Жижовић Буин (1920-1996.) стрип аутор и илустратор.
Стручна комисија у којој су били Слободан Ивков, Васа Павковић и Павле Зелић доделила је признања најбољим домаћим издавачима за 2017. и 2018. годину. За најбољег издавача домаћег стрипа проглашен је „Систем комикс” из Београда. Најбољи издавач иностраних стрип издања у Србији је „Бесна кобила”.
Представљање плејаде најзначајнијих Бонелијевих јунака наставиће се данас предавањем Зорана Ђукановића. Он ће говорити о „Кен Паркер” стрипу који је променио природу вестерна. Очекује се и дискусија са Душаном Младеновићем, поводом седам деценија легендарног „Текса Вилера” који је у доба процвата „шпагети” вестерна био штампан у тиражима од близу милион примерака.
Међународни салон стрипа од свог оснивања 2003. године организује и води „Срећна” галерија СКЦ-а. До сада се представило око две хиљаде стрип аутора из 57 земаља света. Од њих око 700 у категорији такмичара до 15 година, а у ревијалном делу програма гостовали су како најеминентнији светски аутори тако и пионири српског стрипа као лауреати Специјалног признања Салона за животно дело и допринос српском стрипу.
Салон стрипа је као велики међународни фестивал концепцијски заснован на такмичењу по међународном конкурсу аутора свих узраста из свих земаља света. Циљ је да се афирмише домаће стрип издаваштво и млади аутори као и да се популаризује стрип и његови сродни изрази као што су анимирани филм и илустрације, које ће бити представљене и вечерас. Публика ће у 20 часова моћи да погледа документарно-анимирано остварење „Последња авантура Кактус Бате”.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.