ЕПС драстично спустио ниво Власинског језера
Лесковац – Какво је стање на Власинском језеру, „бисеру југа Србије”, можда најбоље одсликавају негодовања риболоваца, али и туриста који су током лета боравили у овом крају и годинама се дивили, а сада упућују оштре критике на – „непознате адресе”. Како истиче Драган Костадиновић, председник МЗ Власина Рид, човек који живи у овом крају, „по лаичкој процени, ниво језера опао је можда за трећину”.
„Ми, мештани, то јако добро видимо на обали. Чак су се и плутајућа острва припојила обали”, вели Костадиновић.
Он, међутим, сматра да су неосноване приче о „угрожености биљног и животињског света у језеру”, али сматра да количина воде која тренутно недостаје мора „под хитно” да се надокнади.
У ЕПС-у оцењују да се сви радови на хидроелектрани „Врла 1” изводе због ремонта решетке на улазној грађевини и да је требало испустити ниво језера. Да би се ти послови урадили, неопходно је да кота језера буде на 1.206,5 метара надморске висине. Радови се обављају током редовног годишњег ремонта, који траје 30 дана – пише у саопштењу.
Додају и да радови и спуштање нивоа воде не утичу на биљни и животињски свет и да ће у наредном периоду кренути препумпавање воде из Лисинског језера, чиме ће се повећати кота Власинског језера.
Јелена Миленковић, докторанд на Географском факултету у Београду, у изјави за „Јужне вести”, истиче да „велико обарање нивоа воде доводи до огромних еколошких последица”. По њеној оцени „ситуација на Власинском језеру измиче контроли, а флора и фауна бивају угроженији. Уколико се хитно не предузму мере подизања водостаја, оба плутајућа острва остаће заувек припојена уз обалу и неће постојати”.
При паду језерске воде, смањује се биодиверзитет, објашњава Миленковићева, а смањење планктонских организама може довести до осиромашења биљног фонда, чиме се смањује и мрест рибе. То даље доводи до, каже она, напуштања станишта бројних птица које настањују ове просторе, јер неће имати чиме да се хране.
Овакво стање директно се одражава на боравак туриста, пловидбу, риболов и живи свет, добро позната плутајућа острва, али и на читав низ економских активности на овом подручју.
Новица Станковић, руководилац службе „Предели изузетних одлика” (ПИО) Власина, који је буквално цели радни век провео на Власини, а у служби ПИО је од 2010. године, каже више него прецизно: „Најкраће, дошло је до драстичног опадања нивоа воде у језеру. Биће да је у овом периоду више воде одлазило за производњу струје него што је био доток. Та слика је посебно уочљива у неким плићим заливима”, каже Станковић.
„ПИО нема званичне податке до каквих промена долази са нивоом водостаја, о количинама утрошене воде и слично, јер то једноставно није наш посао. Ми смо само управљачи овог заштићеног подручја природе, коме припада и Власинско језеро”, каже Станковић.
Иначе, чувари Власинског језера и приобаља непрекидно прате стање на терену, шаљу извештаје и из дана у дан констатују да „ниво воде осцилира”.
„Електропривреда Србије” има 16 хидроелектрана укупне снаге 2.835 МW и основни је носилац искоришћења хидроенергетског потенцијала у Србији. Прва хидроелектрана је управо ХЕ „Власина”, која је пуштена у рад давне 1955. године. Власинско језеро је вештачко, на 1.213 метара надморске висине, а подручје око њега заштићено као предео изузетних одлика.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.