Топли радијатори од почетка октобра
Радијатори у појединим деловима града последњих дана били су једва млаки, упркос најавама средином недеље да ће сезона грејања због хладнијег времена почети и пре фамозног 15. октобра, датума када званично почиње испорука топлотне енергије.
На буђење у топлим становима пре овог датума, чак и кад су јутра изузетно хладна, Београђани нису навикли. Али, после разговора градоначелника Зорана Радојичића са градском секретарком за енергетику Нином Јандрић и новопостављеним в.д. директора „Београдских електрана” Радетом Бастом, донета је одлука да котлови у овом предузећу стартују пре зацртаног датума.
Упркос томе, срећу да им радијатори буду топли није имала већина суграђана јер, како су нам читаоци јављали, грејања није било на Палилули, Звездари, у појединим деловима Чукарице и Раковице... док је у становима на Новом Београду температура била виша тек за степен, два.
Оваква ситуација се могла и очекивати. Како су и најављивали градски челници, потребно је времена да се систем који чини 41 топлотни извор, 9.000 топлотних предајних станица и 1.500 километара цеви преведе из режима топлотних проба у режим испоруке топлоте.
Зато су надлежни позвали на стрпљење и обећали да ће покушати да нађу дугорочно решење да би се систем за рад припремао већ у току лета. Као нови датум почетка грејне сезоне помиње се први октобар, али за овакву промену потребна је и измена прописа.
Пошто се клима променила, а зимско време нам стиже већ почетком јесени, зашто се не би променили и акти по којима „Електране” у периоду од 1. до 14. октобра и од 16. априла до 3. маја објекте греју данима само ако је температура нижа од 12 степени Целзијуса.
У овом предузећу кажу да су спремни за старт сезоне и да суграђанима који користе даљинско грејање ове зиме неће бити хладно.
– ЈКП „Београдске електране” као један од највећих потрошача природног гаса у Србији, који у процесу производње топлотне енергије користе више од 90 одсто овог енергента, уговориле су редовну испоруку за целу грејну сезону. Снабдевени смо и довољним количинама других енергената, односно мазута, угља, уља за ложење и биомасе – истичу у овом предузећу.
Кад је већ све спремно за сезону и постоји добра воља да се изађе у сусрет корисницима даљинског грејања, сигурно је да ће у ову зиму Београђани ући задовољнији услугом „Електрана”. До сада, загревање радијатора обично је дочекивано уз негодовање јер се услуга плаћа у току целе године, иако хладним данима ван сезоне многи суграђани морају да се догревају кварцним грејалицама, ТА пећима и клима-уређајима што им је додатни ударац по џепу.
– Одлука о начину плаћања комуналних услуга на територији Београда дефинише да шестомесечне трошкове грејања потрошачи који услугу плаћају према загреваној површини измирују у 12 једнаких месечних рата. Корисници који у стамбеним зградама имају орган управљања објектом, односно скупштину станара, имају могућност преласка на наплату према оствареној потрошњи и у том случају трошкове загревања, односно утрошену енергију, могу плаћати само у току грејне сезоне – објашњавају из „Београдских електрана”.
Последњи пут, цене грејања мењане су пре три године, али суграђани се стално питају да ли износи на њиховим рачунима могу бити мањи или не дај боже и већи. Цене се обрачунавају у складу са одговарајућом уредбом на коју сагласност даје Скупштина града.
– У уредби постоји прецизна формула на основу које се израђује и регулаторни извештај. Њиме се анализира утицај цена енергената, али и других оправданих трошкова на цену топлотне енергије – објашњавају у „Електранама” и додају да ће, ако буду испуњени услови за корекцију цена, благовремено обавестити јавност.
Минулог лета, у овом предузећу су имали доста посла да би њихови котлови успешно и на време почели да греју. Ремонтни период трајао је од 3. маја до 30. септембра, а за то време радило се у производним постројењима, односно топланама и котларницама, као и на топловодној мрежи и топлотним предајним станицама.
– Замењена је већина најнепоузданијих деоница, па су радови обављани од Младеновца преко Канаревог брда и Миљаковца, на више локација на Новом Београду, центру града (У Капетан Мишиној, Балканској, Ломиној, Његошевој и другим бројним улицама), Вождовцу, Миријеву, Земуну, Бановом брду, Цераку… – објашњавају у „Београдским електранама”.
У овом предузећу су, осим ремонтних завршили и инвестиционе радове, међу којима су највећи они у оквиру гашења котларница на Карабурми и прикључења постојећих и нових корисника на новоизграђене деонице топловода.
Реконструисан је и магистрални топловод топлане „Нови Београд” који се простире испод моста „Газела”. Његов капацитет је знатно повећан што ће, осим повећања поузданости снабдевања постојећих потрошача, омогућити и даљи развој система даљинског грејања на десну обалу реке Саве, гашење котларница на Сењаку и прикључење бројних, нових корисника.
Прошле зиме грејање пуном паром
И поред субјективног утиска да је прошла зима била блага и да је због тога потрошња енергената била вишеструко мања, у протеклој грејној сезони трошило се у планираним оквирима. Само се незнатно одступало од планом предвиђених количина свих врста енергената које су биле уговорене и набављене за целокупну грејну сезону. Од 15. октобра, односно од почетка сезоне грејања, „Електране” су у двадесетчетворочасовном режиму радиле укупно 82 дана и ноћи.
Минимум – 20 степени
„Београдске електране” дужне су да у дневним и спаваћим собама, предсобљима, дегажманима и кухињама постижу и одржавају температуру од 20 степени Целзијуса. Уколико се деси да су измерене температуре у становима ипак ниже од 12 степени, корисници неће плаћати испоручену енергију, а за све остале температуре које су испод прописаних 20 степени цена ће се умањити за по пет одсто за сваки степен ниже.
Нови директор „Електрана”
На последњем заседању Скупштине града досадашњи директор „Београдских електрана” Горан Алексић разрешен је мандата због истека периода на који је именован пре четири године. На његово место постављен је Раде Баста, по звању мастер економиста.
Нови први човек овог предузећа дипломирао је на Факултету спорта и физичког васпитања Универзитета у Новом Саду, док је титулу мастера стекао на Факултету за економију и инжењерски менаџмент Универзитета Привредна академија у Новом Саду. Пре ове функције, Баста је радио као директор у неким привредним друштвима, а у његовој биографији уписане су и функције саветника директора у „Електровојводини” и заменика покрајинског секретара за енергетику, грађевинарство и саобраћај.
По одлуци Скупштине града, посао у „Београдским електранама” нови вршилац дужности директора обављаће годину дана.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.