Понедељак, 21.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Цариград даје аутокефалност цркви у Украјини

Московска патријаршија: Цариград прешао црвену линију, раскол легализован
Патријарх кијевски Филарет (Фото Спутњик)

Синод Цариградске патријаршије потврдио је вечерас да је Васељенска патријаршија започела процес признавања аутокефалности Украјинске православне цркве Кијевске патријаршије. Из Цариградске патријаршије је саопштено да је укинута и одлука из 1686. године, према којој је Кијевска митрополија предата Московској патријаршији.

Цариградска патријаршија укидањем те одлуке полаже право на цркву у Украјини.

"Анулирати обавезу из Синодалног писма из 1686. године, које је издато у вези с околностима из тог времена, а које је путем икономије (ублажавања канона) дало право Московској патријаршији да именује митрополита кијевског", наведено је у одлуци Синода Цариградске патријаршије, објављеном на њеном званичном сајту, преноси Спутњик.

Порошенко: Цариградска црква донела одлуку

КИЈЕВ – Председник Украијне Петро Порошенко изјавио је данас да је Цариградски патријархат већ донео одлуку о додељивању аутокефалности Украјинској цркви. „Одлука је већ донета”, рекао је он новинарима у Кијеву, коментаришући исход тродневног синода Цариградске цркве.

Московска патријаршија: Цариград прешао црвену линију, раскол легализован
Одлука Синода Цариградске патријаршије представља легализацију раскола, саопштио је у четвртак Александар Волков, портпарол патријарха Московског и целе Русије Кирила.Синод Цариградске патријаршије је донео катастрофалну одлуку за себе и за светско православље и прешао црвену линију, навео је портпарол руског патријарха.

Према његовим речима,преноси Танјуг, то је питање украјинске безбедности, државности и светске геополитике. „То је пад трећег Рима”, рекао је он и додао да ће Украјина гарантовати верске слободе припадницима свих конфесија.

Портпарол Украјинске православне цркве Кијевске патријаршије Евстратиј Зорја саопштио је раније да је Синод Васељенске патријаршије донео две одлуке које се тичу Украјине.

„Из неколико извора истовремено су стигле информације о две очекиване одлуке“, написао је он.

Кијев намерава да добије признање неканонских религиозних структура и стварања јединствене помесне аутокефалне цркве у Украјини. Цариградска патријаршија је „у оквиру припрема за признавање аутокефалности“ именовала своје представнике у Кијеву. У Украјинској православној цркви Московске патријаршије су та дејства оценили као упад у канонску територију друге помесне цркве. 

Руска православна црква је фактички „прекинула дипломатске односе“ са Цариградском патријаршијом. Синод Руске православне цркве је објавио да прекида помињање патријарха Вартоломеја током патријаршијских богослужења. 

Свети синод Руске православне цркве, Архијерејски синод Руске православне цркве у иностранству и Свети синод Украјинске православне цркве Московске патријаршије обуставили су службе с архијерејима Цариградске патријаршије. Ниједна од помесних православних цркава не подржава пројекат украјинске аутокефалности, саопштила је Руска православна црква.

Коментари82
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Beogradjanin Schwabenländle
@ у..., осврт од пре 5 дана; занимљив овај читалац. Једном, овде пише на српском језику, у осталим освртима пише на хрватском и ијекавицом. мало чудно.
Petar
Uređenje pravoslavaca je takvo da je autokefalnost priznavao vizantijski verski poglavar u Carigradu (Istanbul). U srednjem veku nama su autokefalnost izborili Nemanjići i Sv. Sava. Zašto drugi,poput Ukrajinaca ili nekih od nacija proizašlih od Srba na Balkanu (znaju oni koji su, da ne spominjem) nisu dobili autokefalnost? Pa zato što nisu ni postojali. Vizantijski car od slovenskih naroda na granici carstva u 6. veku spominje samo Srbe i Hrvate. Najveći istoričar 18. veka, Englez Edvard Gibon spominje na Balkanu samo Srbe, crta mape samo sa srpkom državom (Hrvatima 2 veka kasnije tek Hitler 1941. dodeljuje državu). Tako su u srednjem i ranom novom veku i Ukrajinci naprosto 100% pravoslavni Rusi, eventualno pogranična neuređena nacija bez konstitutivnih elemenata državnosti. Na Berlinskom kongresu 1878 priznate su samo 3 slovenske države: Rusija, Srbija i Crna Gora. Znači dve najborbenije slovenske nacije - Srbi i Rusi. Ovo je malo podsećanje na istorijske činjenice, bez pretenzija.
Момо
Г. USAF (САД сило?) св. Сава је био српски архиепископ, а не патријарх.
Srki s
Katastrofa. Pa ovo ustvari nema veze sa hrišćanstva. Gde to u Bibliji, Novom zavetu i rečima Isusa Hrista ima i reči o naciji?
jadac
Srbi se potajno nadaju da ce Rusi kad-tad osloboditi Carigrad, a oni se ulizuju Erdoganu kako bi oslabili NATO...

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.