Озбиљније приступити борби против сајбер напада
Србија је, као и многе друге земље, подложна опасностима од сајбер напада и зато јој је потребан озбиљнији приступ борби против таквих претњи, у чему треба да учествују државни и невладин сектор, као и технолошка заједница уз размену искустава на међународном нивоу, оцењено је на отварању тродневне конференције „Основна спремност у сајбер одбрани на Балкану” у Београду.
Стручњак за сајбер безбедност Владимир Радуновић је рекао да је Србија, као и многе друге земље, све више зависна од нових технологија из сајбер простора и самим тим подложна ризицима који постоје, а који се односе на криминал, нападе држава, екстремистичке нападе, преноси Танјуг.
Навео је да Србија има неке основне акте - Стратегију о сајбер безбедности, Закон о информационој безбедности, али да је потребна њихова боља примена.
„Оно што недостаје је озбиљнији приступ свеобухватнијој дискусији међу различитим актерима, дакле не само одређене државне структуре него пре свега сарадња са приватним сектором, невладином сектором, технолошком заједницом како би та решења могла да се примењују јер је то нешто што нама фали”, рекао је Радуновић и додао да Србија није једина, већ да у томе Балкан „генерално доста каска”.
Указао је да још недостаје свест на највишем политичком нивоу колико је ово важна тема и колико сајбер напади могу да нас коштају.
„За сада још увек не умемо да искористимо потенцијале и људе које имамо и у државним структурама и у приватном и невладином сектору који су упућени у ову тему и повезани на међународном нивоу и међусобно”, рекао је Радуновић и додао да би приступ борби против сајбер напада требало да буде свеобухватан.
Један од организатора скупа Предраг Тасевски је рекао да је главна идеја скупа да се створи основна спремност за сајбер одбрану на Балкану.
„Покушавамо да окупимо експерте из различитих области као што су одбрана, националне државе, агенције, невладине организације, као и безбедносне индустрије како бисмо поделили међусобно најбоље праксе из целог света и применили их на Балкан”, казао је он за Танјуг.
Он је оценио да Балкан не заостаје за светом, већ напредује, али и поручио да морамо наставити да учимо и напредујемо јер „нападачи уче још брже”.
„Ако наставимо да делујемо овако и да организујемо овакве догађаје, бићемо веома отпорни на сајбер нападе”, закључио је Тасевски.
Конференцију „Основна спремност у сајбер одбрани на Балкану” је организовао Атлантски клуб Бугарске у сарадњи са Атлантским Саветом Србије, уз подршку НАТО програма „Наука за мир и безбедност”.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.