Производи „Импол Севала” за „мерцедес” и Бе-Ем-Ве
Ужице – Кажу да је алуминијум метал будућности, а ваљаоница овог метала „Импол Севал” из Севојна, већ годинама је велики извозник на тржиште ЕУ и фабрика европског нивоа, која инвестира у даљу модернизацију производње.
Овде је јуче, на дан предузећа, пуштена у рад нова савремена производна линија за премотавање алуминијумских трака, што је само један у низу инвестиционих подухвата. Фабрика у Севојну повећала је обим производње чак пет пута од приватизације извршене 2002. године када је постала део успешног система „Импола” из Словенске Бистрице.
Сада, према речима Андреја Колманича који је члан колегијума управе „Импола”, модернизовани „Импол Севал” представља равноправног члана ове групе, који остварује петину укупне производње овог словеначког система.
– Група „Импол” чини производњу од 250.000 тона годишње, од чега 95 одсто иде у извоз, на тржиште ЕУ и Америке. Веома смо присутни у аутомобилској индустрији која стално расте. „Дајмлер” је наш директан купац, БМВ је један од наших великих купаца, као и други велики произвођачи аутомобила и мотоцикала. Наравно, и ова фабрика ради за те купце – изјавио је јуче у Севојну Колманич, представник „Импол” групе која је у прошлој години била пети извозник у Словенији.
Како је навео Владо Лесковар из управе „Импола”, кад су преузели ову ваљаоницу у Севојну она је имала минус од 11 милиона долара. Сада је то једна од најбољих фабрика која се финансира својим капиталом. До сада је, према представљеним подацима, у модернизацију опреме и производње севојничке фабрике уложено око 96 милиона евра.
Генерални директор „Импол Севала” Нинко Тешић бројевима је илустровао производни напредак ове фабрике: пословна 2017. са производњом од 62.615 тона (од чега 45.207 тона хладно ваљаних производа) била је једна од успешнијих у пословању. Остварена добит износила је око 6,3 милиона евра, од чега је акционарима исплаћена дивиденда од 325.000 евра док је остало уложено у отпочињање новог инвестиционог циклуса, вредног око 60 милиона евра. Остварује се годишњи извоз од 100 милиона евра, по чему је међу највећим извозницима у Србији, а највише извози у Немачку, Русију, Италију. Број запослених је 653, њихова просечна зарада је око 75.000 динара (без зарада менаџмента), с тим што се очекује да ће им на крају године бити исплаћена и 13. плата.
На наше питање упућено директору Тешићу како објашњава овакав успех фабрике, несвакидашњи за српске прилике, он је одговорио: – Имали смо добру приватизацију и за већинског власника добили људе из наше бранше, а не неког трговца или финансијера. Они су нас „избацили на површину”, па смо данас модерна европска ваљаоница.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.