Вечни симбол Сахаре
По пешчаном пространству Сахаре уместо на камилама модерни туристи крстаре у џиповима, багијима и на квадовима. Ипак, има и оних који када се нађу у Египту, не пропусте да на пустињски песак баце поглед са камиљих леђа. У традиционалном животу бедуина широм Источне пустиње, дела Сахаре који се простире између десне обале Нила и обале Црвеног мора многе ствари су постале модерније, али живот им се у суштини вековима није променио: жене спремају храну и брину о деци, мушкарци се баве камилама, козама, али су се сви прилагодили туризму. Љубазно се смешкају и подижу палац док позирају, на свом локалом језику смирују камиле док се поред њих фотографишу становници других меридијана жељни изазова.
Андријана Цветићанин
БЕЛЕШКЕ С ПУТА Словенска Вас
Жупан Голобич и „Политика”
Словенска Вас је мало село у Словенији, тик уз границу са Хрватском. Место се до 1991. године, заправо, звало Бреганско Село, а у њему је у време СФРЈ постојао и радио велики војни техничко-ремонтни завод ЈНА „Брегана”. Данас је то једино место у Словенији, а вероватно и на подручју целе бивше Југославије где још постоји Дом бораца НОБ-а, а сви датуми НОБ-а масовно прослављају, вијоре се заставе са петокраком, и словеначке и југословенске, у прославама учествују и ветерани и млади. На томе највише ради градоначелник, месни жупан Франц Голобич, који је годинама превозио и новински папир из фабрике у Кршком до Београда за наш лист.
Текст и фотографије: Мирослав Лазански
ИЗ СТАРИХ РИЗНИЦА
Посетилац Београда и крадљивац културног блага
(Фото: фотодокументацијa „Политике“)
Након окупације, страстан колекционар и љубитељ уметности, Геринг је одлучио да се докопа „Тајне вечере”, иконе непроцењиве вредности поклоњене краљу Александру, а коју је немачки генерал запазио на Опленцу.
Бранко Богдановић
ФОРМУЛЕ ЖИВЉЕЊА Зоран Миливојевић
Увреда и увређеност
(Илустрација: Срђан Печеничић)
Зоран Миливојевић у новој колумни објашњава да ово осећање настаје као последица процене да нас неко недовољно цени, поштује, омаловажава, понижава, чак презире. Осећање увређености је субјективно и да ли је заиста некоме нарушена част и добро име, некада ће процењивати нама блиске особе, а некад и суд.
10 ПИТАЊА О САВРЕМЕНИМ УРЕЂАЈИМА
Колико „паметних” справица имате?
Око нас је све све више „паметних” уређаја, који могу да нам олакшају кућне послове, ратарима помажу у гајењу усева на њивама, пчеларима да сачувају своје инсекте... Ове справице су добиле назив „интернет-ствари” и служе да унапреде човеков живот остављајући му више времена за одмор и опуштање. Аутомобили, камиони, кухињски апарати, медицински уређаји, четкице за зубе, наочаре, часовници, бицикли, нуклеарни реактори, храна у фрижидеру, само су део сада већ огромне листе ствари који већ могу да „комуницирају” међусобно и с нама, наравно, преко интернета.
О томе шта су то интернет-ствари, колико се развијају у Србији у односу на свет и камо нас воде, разговарали смо са проф. др Стеваном Станковским, редовним професором новосадског Техничког факултета.
Бранка Јакшић
ОПШИРНИЈЕ У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.