Тројке, карате тим с мајком и братом – понос Новог Пазара
Хана, Ена и Сара, три идентичне, мале и лепе девојчице изазивају одушевљење публике на сваком карате такмичењу, а тренери клуба Феникс кажу да оваквог ката тима, састављеног од тројки, нема ни у Јапану, колевци овог спорта. Њихова мама Едита Међедовић, наставница географије у једној новопазарској школи, каже како пре седам година када су угледале свет није било лако однеговати три бебе, а признаје да их је док су биле сасвим мале, и сама тешко разликовала. Док јој је муж је на привременом раду у Немачкој, у шали каже, обавезе дели са старијим сином Елдаром.
Славка Бакрачевић
НЕ САМО О ПОСЛУ: Ана Зорана Брајовић
Диригује оркестром и игра бриџ
(Фото: приватна архива Ане Зоране Брајовић)
За диригентски пулт стала је први пут у 20. години, заљубила се у оперу и људски глас толико да је ансамбл Народног позоришта водила и у трудноћи, са „стомаком до зуба”, на одушевљење публике. Иако је Централно место на концертном подијуму са диригентском палицом у рукама вековима неприкосновено припадало мушкарцима, Ана Зорана Брајовић је једна од оних која је показала да се и жене савршено сналазе у тој улози. Већ са 16 година уписала је Факултет музичке уметности у Београду. Студирала је три одсека: теоретски, клавирски и одсек за дириговање. Уз све своје обавезе и захтеван пословни и приватни живот, Ана Зорана стиже и да игра бриџ.
Дана Станковић
ФОРМУЛЕ ЖИВЉЕЊА
Синдром пасивних посматрача
(Илустрација: Срђан Печеничић)
Зоран Миливојевић нам својом новом колумном помаже да схватимо зашто се путници у недавном инциденту у београдском трамвају, када је напасник малтретирао петнаестогодишњу девојчицу, нису умешали и спречили га у томе. Људи различито реагују у оваквим ситуацијама, у зависности од тога да ли су сами или су у групи. Непружање помоћи и пасивност појединца у групи посматрача се једним делом објашњава тиме да међу њима долази до распршивања одговорности, тако да свако од њих очекује да неко други одговори на изазов ситуације. Осим тога уколико посматрач процени да би и сам могао бити жртва напада или да би могао да има неку другу негативну последицу, тада закључује да је боље да стоји по страни и да „гледа своја посла”.
БЕЛЕШКЕ С ПУТА: САНКТ ПЕТЕРБУРГ
Царски град белих ноћи
Некадашњи Лењинград, „град херој”, како Руси са поносом истичу, данас је мирно и опуштено место чији становници не воле превише туристе и не говоре енглески језик. Престоница царске Русије често је мењала име и имала бурну историју, али је остала мистични град нестварних белих ноћи, Венеција севера. Град је основао Петар Велики и дао му име Санкт Петербург. Саграђен у барокном и неокласичном стилу, смештен је на северу, у Финском заливу, на Балтичком мору. Данас је то други по величини руски град, у којем туристи обилазе Петропавловску тврђаву, музеј Ермитаж, дивне паркове, позоришта...
Текст и фотографије Драгана Меденица-Пољак
10 ПИТАЊА: О дебљини и исхрани
Гојазност је хронично обољење
Није сваки вишак килограма опасан по здравље, али када добијемо преко пет килограма у одраслом добу, то је сигнал лекарима да утврде да ли треба предузети мере превенције или лечења. Које су најчешће грешке у исхрани због којих страда здравље и који је прави пут у борби са вишком килограма, објашњава професор др Јагода Јорга, специјалиста за исхрану.
О. Поповић
ОПШИРНИЈЕ У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.