Санира се крива кула у Смедереву
Смедерево – Регионални завод за заштиту споменика културе у Смедереву почео је санацију и стабилизацију куле 11 на Варошком бедему тврђаве која је дуже од седам деценија „претеће” накривљена према граду. Популарна „једанаестица”, висока 25 метара и тешка више од пет тона, оштећена је у савезничком бомбардовању 1943. године, када је погођена са јужне стране у темељном делу. Тада се буквално распукла и нашла два метра изван своје осе. Иако је процењено да не постоји опасност од њеног пада, време чини своје, па постоји оправдан страх од обрушавања камена, што представља ризик за пролазнике, поготово што је тик уз њу, па све до улаза у тврђаву, направљен паркинг за посетиоце.
Најпре је била идеја да се она исправља, али се од тог ризичног и скупог подухвата ипак одустало. Одлучено је да се у темеље куле, иначе дубоке око шест и по метара, упумпа специјална бетонска смеса на дубини од чак десет метара, што ће је стабилизовати на дуге стазе. Ових дана буше се такозване пробне рупе како би се пронашла најбоља места за убризгавање.
– Стабилизација тла испод и око куле је суштина захвата како би се зауставило потенцијално даље нагињање. У овом процесу најпре се прави велики број бетонских шипова око читаве куле и споља и изнутра се прави прстен, испод темеља ће бити база. У те бушотине под великим притиском убризгавамо смесу цемента и воде, неку врсту малтерног млека, која се меша са околним материјалом у дубини куле и формирају неку врсту вештачке стене – објашњава за „Политику” Дејан Радовановић, директор Регионалног завода за заштиту споменика културе Смедерево, и наглашава да се током радова стално мери статика терена, који је иначе подводан због близине Дунава и Језаве.
Пројекат је урађен пре шест година, а током 2017. окончан је главни пројекат. Радови су након тендера поверени фирмама „Кото” и „Новкол” из Београда и према уговореном року требало би да буду завршени за 80 календарских дана, што зависи од временских услова. Овај подухват коштаће око 19 милиона динара које су обезбедили Министарство културе и информисања и град Смедерево. Ови радови неће бити видљиви, али ће осигурати кулу. Следи потом друга фаза у којој ће бити обновљен надземни део „једанаестице”, а план је да се задржи аутентичност и да она тако крива постане нека врста атракције за туристе.
– Први разлог је стабилизација и безбедност, али ако је Италија од Пизе и од њиховог кривог торња направила светску туристичку атракцију, зашто не бисмо и ми – каже Радовановић.
Иначе, мало је познато да је смедеревска кула „кривља” и од торња у Пизи. Творевина деспота Ђурђа Бранковића и његове супруге Јерине, услед ратних разарања, накривљена је више од пет степени, а италијанска атракција 3,99.
Очекује се да ресорно министарство наредне године одобри средства и за завршне радове који укључују учвршћивање куле у надземном делу, санацију оплате и камена који су у лошем стању, како би се „једанаестица” сачувала у свом изворном облику.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.