Цене грејања остају исте
Упркос благој јесени и данима топлијим него што је уобичајено за овај период године, од почетка грејне сезоне није било никаквих уштеда, а грејало се у односу на временске прилике, истакао је заменик градоначелника Горан Весић, а пренео Танјуг.
– Ако је температура 12 степени или више дуже од три сата у континуитету, не греје се. Када падне испод 12, онда се греје. То је правило и по закону – објаснио је Весић и додао да је грејање последњи пут поскупело 2015, а да промена на рачунима грађана неће бити ни наредне године.
Правила су, каже, једноставна и све зависи од температуре. Цене су, истиче заменик градоначелника, утврђене на Скупштини града и не могу се повећавати и смањивати „као на пијаци”.
Али, жеља да се баш у градском парламенту на недавно одржаној седници бар продискутује о корекцији рачуна за минули период, одборничкој групи „ПСГ – Грађански блок 381” није услишена.
Они су се тада пожалили да у минулом периоду „Електране” нису своју функцију обављале у складу са прописима. Тако, по њиховим речима, прве седмице октобра највећи део станова у граду није загреван под оправдањем да грејна сезона још није почела, да би се и у другој половини октобра и првој половини новембра наставило са прекидима у снабдевању топлотном енергијом. Пошто су просторије биле хладне, а потрошња електричне енергије повећана, правично би било, сматрали су у овој одборничкој групи, да се због неправилности рачуни умање.
Њихов предлог препоруке Скупштине града „Београдским електранама” о сразмерном умањењу рачуна за испоручену топлотну енергију за новембар тада није ни стављен на дневни ред.
Али, иако су остале скупштинске колеге остале глуве на њихове примедбе и нису предлог сматрале вредним расправе, Весић је ипак имао реплику. Окупљеним новинарима рекао је да прича о смањењу цена грејања није на онима „који су 2010. и 2009. године 360 милиона динара градских пара дали као субвенције градским топланама”.
– Око три и по милијарде били су дугови „Србијагаса” 2013. године у новембру када смо ми ушли у Скупштину и постојала је претња да се испорука гаса прекине. Данас топлане не дугују никоме ништа – истакао је тада заменик градоначелника.
Да „Београдске електране” раде стабилно и без дуговања и да је све спремно за хладне дане и грејну сезону истакао је јуче и министар енергетике Александар Антић, који је баш у друштву Весића и председника Скупштине града Николе Никодијевића обишао ово предузеће.
– То је значајно не само за Београђане, већ и за грађане целе Србије јер су „Београдске електране” једна од најзначајнијих енергетских компанија у Србији, капитално важна за енергетску стабилност земље и после ЕПС-а друга највећа компанија. Ако они раде добро, то директно смањује притисак на енергетски систем и доприноси његовој стабилности – рекао је Антић, а пренео Танјуг.
Према његовим речима, на нивоу земље за хладне дане спремно је 60 топлана, а снабдевање гасом је уредно. Нема дуга земље према „Газпрому”, а подземно складиште гаса Банатски двор пуно је до врха, док су и залихе осталих енергената на задовољавајућем нивоу.
Да су „Електране” радиле како треба, по Весићевим речима, илуструје и број жалби. Регистровано их је 307, а број корисника је 310.000, односно половина свих станова и кућа у граду.
Од тих жалби, највећи број односио се на поправке на своју руку, па је зато председник градске скупштине Никола Никодијевић апеловао на грађане да не преправљају сами мрежу у својим становима и уграђују радијаторе самостално, већ уз помоћ стручњака из „Електрана”.
Он је напоменуо и да је у ремонт мреже, тамо где је она била најрањивија, ове године уложено две милијарде динара.
– Урађена је и реконструкција и повећање капацитета за магистрални топловод Нови Београд, тако да десно од аутопута можемо да гасимо индивидуалне котларнице на Сењаку, „Партизановом” и „Звездином” стадиону… То је део пројекта, да угасимо све индивидуалне котларнице које су највећи загађивачи у Београду – истакао је Никодијевић и подвукао да Београд, за разлику од остатка Србије, у случају неких екстремних ситуација може да прелази са једног горива на друго и да буде испомоћ другим градовима и њиховим системима.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.