Крај комеморације у Вуковару на Меморијалном гробљу
Заједничким полагањем венца представника државног врха Хрватске и ветерана, као и молитвом на Меморијалном гробљу у Вуковару, завршено је обележавање Дана сећања на вуковарске жртве.
Хрватска тај дан обележава као „дан пада” тог града, након што су припадници Југословенске народне армије, тада легитимни припадници оружаних снага тадашње СФРЈ, ушли у Вуковар да би спречили прогон и страдање Срба и припадника других мањинских заједница од хрватских паравојних формација, тзв „Зенги”.
Колону сећања од Опште болнице до Меморијалног гробља, дугу 5,5 километара, предводили су истакнути ветерани последњег рата, који Хрвати називају домовинским, председница Колинда Грабар Китаровић, председник хрватског парламента Гордан Јандроковић и премијер Андреј Пленковић.
Након мисе, представници власти положиће венац и уплатити свеће на спомен обележје у Овчари, а ће у Палати Срем бити одржан састанак премијера Пленковића са хрватским жупанима.
Посланик Сабора и бивши СДП-ов министар обране Предраг Матић рекао је у Вуковару да није сигуран да би „погинули бранитељи били задовољни за шта су дали своје животе”.
„Бранитељи који су дали своје животе за слободу Вуковара и целе Хрватске су добри, поштени и часни, нисам сигуран да би били задовољни за шта су дали живот”, рекао је Матић, јавила је Хина, преноси Танјуг.
Старији мушкарац из Колоне сећања рекао је за регионалну телевизију Н1 да је: „ово Пленковићу први и задњи пут да је премијер”.
Он је, како се наводи, коментаришући актуелна догађања у вези са представником Срба у Хрватској, Милорадом Пуповцем, рекао да у тој држави „суживот Хрвата и Срба није могућ”.
Пленковић је поручио раније данас у Вуковару да треба отворити „странице помирења и суживота” и подсетио да је једна од, како је рекао, кључних реченица првог шефа хрватске независне државе Фрање Туђмана, била „мирна реинтеграција”.
Пленковић, који, иначе, веома ретко говори о помирењу, рекао је да је „процес суживота тежак процес”.
Што се тиче процесуирања ратних злочина, Пленковић је рекао: „Нема опроштаја, нема амнестије код ратних злочина. Ратни злочин не застарева”.
„Ја сам рекао уочи Дана сећања да је добро да (Милорад) Пуповац дође у Вуковар. Послао је поруку пијетета. Треба отворити и странице помирења, суживота. Једно од кључних реченица Фрање Туђмана је мирна реинтеграција”, рекао је Пленковић.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.