Откривен споменик Карлу Малдену
После шест деценија каријере, више од седамдесет филмских наслова, бројних улога на телевизији и у позоришту Младен Секуловић, далеко познатији по свом уметничком имену – Карл Малден коначно је добио свој споменик у Београду.
Статуа једног од најзначајнијих холивудских глумаца, који се поносио својим српским пореклом, иначе дело вајара Здравка Јоксимовића, јуче је свечано откривена испред здања Југословенске кинотеке.
Упркос невремену, неумољивој киши и незадрживом ветру тискало се мноштво новинарских екипа, али и велики број званица, испред ове институције уочи откривања споменика. „Донео нам је време из Чикага где је одрастао”, нашалио се Ден Тана, глумчев пријатељ и један од главних иницијатора одавања почасти филмском, телевизијском и позоришном великану у виду статуе у Београду.
Осим Тане, Малденове породице, славног диригента Зубина Мехте и Југословенске кинотеке, споменик оскаровцу, који краси српску престоницу, подигнут је уз подршку председника Србије Александра Вучића и Министарства културе и информисања.
(Фото Бета)
Директор Југословенске кинотеке Југослав Пантелић, на свечаности у овом здању, оценио је да су Србија, Београд и сама Кинотека добили обележје које ће нас заувек подсећати на великана филмске уметности Карла Малдена:
– У јуну 2016. захваљујући породици Карла Малдена и ангажовању Дена Тане Југословенска кинотека постала је богатија за легат овог великана покретних слика, а сада и за споменик, рекао је Пантелић, док је Ден Тана истакао да би глумац, да је могао да бира где да се постави његова статуа, сигурно изабрао Београд:
– Био је диван човек, добровољац у Другом светском рату, и право је богатство што сам могао да проведем 55 година у његовом друштву!
Иако нису могли да присуствују јучерашњој свечаности, Карлова породица и пријатељи обратили су се путем видео-бима. Признати светски диригент Зубин Мехта Малдена је назвао једним од највећих холивудских глумаца:
– Одајем почаст Београду због подизања овог споменика јер је он то заслужио.
Глумчеве ћерке Карла и Мила истакле су колико је њиховом оцу значило српско порекло:
– Зато би био одушевљен оваквом почашћу. Хвала Дену Тани што је иницирао све, и свим Београђанима. Живео – на српском су ускликнуле Малденове ћерке, а славни холивудски глумац Мајкл Даглас назвао је Младена Секуловића својим ментором:
– Поносан сам што је добио споменик у својој домовини. Имао сам привилегију да четири године радим са Карлом. Све сам научио од њега. Имао је две ћерке, али ја сам био његов усвојени син. Никада нећу моћи довољно да захвалим Карлу за то што ме је научио уметности слушања других људи; његова радна етика била је без премца, и био је у сржи диван човек!
(Фото Бета)
Амбасадор САД у Србији Кајл Скот подсетио је да се глумац не само поносио српским пореклом, већ се побринуо да име Младен Секуловић не нестане и убацивао га у своје филмове и представе:
– У једном филму позива младог официра Секуловића да му дода шлем, у другом да му дода шешир, у трећи уводи лик са презименом Секуловић, а у остварењу „На доковима Њујорка” појављује се полицајац Секуловић. То је име и једног затвореника у још једном Малденовом филму, а његова десна рука у ТВ серији „Улице Сан Франциска” је млади полицајац Секуловић. Док посвећујемо ову статуу Карлу Малдену, ја скидам капу и Младену Секуловићу – рекао је Скот.
Владан Вукосављевић, министар културе и информисања, подсетио је на глумчев животни пут – од железаре у Герију до председника Америчке академије за филмску уметност и науку, истакавши да је прича о Малдену заправо прича о оствареном америчком сну који су сањали многи, а доживели ретки:– Делић тог сна био је и да се памти и спомиње у земљи својих предака, међу народом којим је свим срцем припадао.
Допринос у реализацији ове иницијативе дала је и Влада Србије, а председница Ана Брнабић нагласила је да постоји јако мало догађаја за које је позове председник Републике да јој скрене пажњу на њихов значај. Ово је био један од њих, с обзиром на то да је Карл Малден био један од наших најбољих амбасадора, рекла је она.
– У 20. веку министарства силе била су министарства полиције и одбране, а за успешне земље у 21. веку мислим да су министарства силе – министарства културе и просвете. Још један споменик који ћемо оставити људима као што је Карл Малден јесте то да ћемо више улагати у ова два министарства – нагласила је Ана Брнабић.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.