Прва операција аорте по ФЕТ методи
Данас сам срећан човек јер се осећам одлично. Хвала докторима који су ме оперисали и добрим сестрама што брину о пацијентима. Хвала особљу Института „Дедиње” што постоје и што нам спасавају живот, истакао је јуче Сабахудин Хоџић (60), пацијент којем је тим стручњака Института за кардиоваскуларне болести „Дедиње” на челу са проф. Др Јакобом Хајнцом, еминентним светским кардиоторакалним хирургом, оперисао аорту, највећи крвни суд, и то на специјалан начин, који је први пут изведен у региону.
Реч је о такозваној ФЕТ (Frozen Elephant Trunk) процедури, која проблем може да реши само једним оперативним захватом и пружа боље резултате у лечењу. Примењује се код пацијената са такозваном дегенеративном анеуризмом аорте и аортног лука, али и за хроничне и акутне дисекције (пуцања) аорте.
Овакви компликовани захвати на отвореном срцу трају дуже од пет сати, а приликом интервенције поставља се специјална протеза у комбинацији са стентом. До сада су се у таквим случајевима обављале две интервенције, са паузом од најмање три месеца, у зависности од опоравка пацијента. Често, због тежине болести, пацијенти нису успевали да дочекају други оперативни захват, који се сматра још комплекснијим.
– Пацијент се осећа јако добро. Тим српских лекара је изванредан и показао је способност и спремност да изведе све захвате које модерна кардиохирургија подразумева, јер је ФЕТ један од најкомплекснијих захвата из програма аортне хирургије – истакао је др Хајнц, који је шеф кардиоторакалне хирургије на Универзитетској клиници у Есену.
По речима др Жељка Бојовића, из Института „Дедиње”, увођењем ове нове хибридне процедуре која комбинује отворени приступ срцу са ендоваскуларним техникама, напушта се стара, драматична оперативна метода, која је, са паузом, морала да буде рађена у два акта и замењује се далеко успешнијом процедуром.
И проф. др Миодраг Перић, управник Клинике за кардиохирургију на Институту „Дедиње”, сматра да овом процедуром пацијенти добијају улазницу за дуг живот, јер је међу њима много младих људи.
– Очекујем да ће екипа др Бојовића још „нарасти”, проширити се, па ће ову захтевну операцију увести у рутинску стандардну процедуру кардиохируршког програма, који, на радост наших пацијената, из дана у дан расте и потврђује да нема захвата у европској и светској медицини који доктори у нашем Институту не могу да изведу, без обзира на комплексност и захтевност. То су и доказали, уводећи у ових последњих годину дана девет нових процедура које до сада нису рађене у српској медицини, а најчешће ни у нашем региону – додао је проф. др Милован Бојић, директор Института „Дедиње”.
Годишње се у овом институту обави око 2.000 кардиохируршких операција, 1.750 интервенција из домена васкуларне хирургије, око 4.000 дијагностичких инвазивних кардиоваскуларних процедура… Од оснивања до данас на овом месту је лечено више од 200.000 болесника.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.