Поглед са висова Нишевачке клисуре
Нишевачка клисура све је атрактивнија туристичка дестинација на југоистоку Србије. Када је 1915. овим крајем кренуо први воз, а 1922. отворена и пруга широког колосека, био је то један од најлепших пружних праваца наше земље са чудесним мостовима преко понора и зеленим брдима. Ондашња штампа цео потез Сврљишке клисуре је прозвалаје „нашом Швајцарском”. Остаци старог града Сврљига налазе изнад саме клисуре. Ту су Римљани у првом веку наше ере направили кастел. Отуда се мотрило на пут који је спајао Јадранску обалу са Подунављем.
Драгољуб Стевановић
НЕ САМО О ПОСЛУ: БРАНКО ЂУРИЋ ЂУРО
Смех који је надживео Југославију
(Фото: Лагуна)
Дипломирани глумац сарајевске Академије играо је на позоришним даскама Крлежине јунаке, ликове грчких трагедија монокомедије „Ђурологија” , тумачио главну улогу у филму „Ничија земља”, остварењу награђеним Оскаром за најбољи филм ван енглеског говорног подручја 2001. Омиљени комичар пуни сале од Триглава до Ђевђелије јер је схватио да је хумор универзална категорија: не дели се на онај за млађе и старије, нити на националној основи, а највећу популарност дугује култној телевизијској серији „Топ листа надреалиста“
Андријана Цветићанин
ФОРМУЛЕ ЖИВЉЕЊА
Вештина решавања животних проблема
(Илустрација: Срђан Печеничић)
Зоран Миливојевић у новој колумни објашњава како да се боље носимо са изазовима свакодневице. Техника састављена из пет менталних корака – дефинисање проблема, измишљање (не)могућих решења, анализа, избор решења и, најзад, акција у томе ће нам много помоћи. Када особа дисциплинује своје размишљање и стекне навику да решавању различитих проблема приступа правећи пет корака, биће сигурна у своје изборе, јер они произлазе из ширег, а опет фокусираног размишљања. Чак и ако изабрано решење не доноси резултат, особа ће знати да је добро промислила.
10 ПИТАЊА О ВИНОГРАДИМА У СРБИЈИ
Производња вина наша шанса
(Фото: Пиксабеј)
Производња вина у Србији доживљава прави „бум” последњих година. Многе породице виде своју шансу у квалитетним винима, винском туризму и угоститељству. Још смо далеко од онога што можемо: некада смо имали сто хиљада хектара под виноградима, а данас за петину мање иако се стање мења набоље, верује професор др Драгослав Иванишевић, директор Департмана за воћарство, виноградарство, хортикултуру и пејзажну архитектуру Пољопривредног факултета из Новог Сада.
Најважнији мотив за виноградаре јесте да се ова делатност исплати, с једног хектара у просеку добије се око шет хиљада литара вина. Уз цену од три до десет евра по литру – са два хектара може се сасвим пристојно живети. У Срему и Шумадији ничу нове винарије
Драгољуб Стевановић
БЕЛЕШКЕ С ПУТА: ФИГЕРАС
Ексцентричан свет Далија и Гале
Музеј-позориште Салвадора Далија налази се у симпатичном градићу Фигерас, 140 километара од Барселоне и споменик је љубави, необичној чак и за данашње појмове. Ово је други најпосећенији музеј у Шпанији после музеја Прадо у Мадриду. Сматра се највећим надреалистичким објектом на свету, отворен је 1974. године и и лично је Дали учествовао у свим фазама изградње. У њему се налази око 1.500 предмета, а на овом месту је Дали имао своју прву изложбу.
Текст и фотографије: Сандра Гуцијан
ОПШИРНИЈЕ У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.