Поделе и несугласице и у Јеврејској општини Београд
После Савеза јеврејских општина Србије, које има два руководства која међусобно оспоравају легитимитет једни другима, прво изабрано у марту прошле године и друго изабрано почетком јула на ванредној скупштини, нешто слично догодило се и са најбројнијом јеврејском општином – оном београдском.
На Ванредној скупштини Јеврејске општине Београд, одржаној 2. децембра, донете су одлуке да се опозову са функција председник ЈОБ-а, чланови већа и надзорног одбора и изабрана је привремена управа. Недуго пошто је медијима прослеђена вест о овим променама, стигло је и саопштење из информативне службе ЈОБ-а, у којем је наведено да су се појавиле лажне информације да је у ЈОБ-у уведена привремена управа.
У јавно објављеном записнику са Ванредне скупштине ЈОБ-а, наводи се да је она сазвана по захтеву 77 чланова ове јеврејске општине, да је њој присуствовало 233 члана ЈОБ-а, као и да је сазвана због проблема насталих у раду заједнице у последњих годину дана, односно од избора садашње управе на чијем је челу Данило Медић. Неки од тих проблема тичу се и управљања имовином и приходима добијеним на основу Закона о отклањању последица одузимања имовине жртвама Холокауста које немају живих законских наследника. Тако се у записнику наводи, између осталог, да је противно статуту ЈОБ-а и финансијски неоправдано веће ЈОБ-а основало прошле године предузеће за управљање имовином добијеном из реституције и да се највећи део прихода троши на плате запослених и трошкове управљања имовином.
„Увид у пословање, одлуке и контролу, имају и спроводе иста лица која су и чланови већа ЈОБ-а, односно сами себи подносе извештаје и усвајају их, и сами себи могу одређивати висину накнада без икаквог утицаја и контроле од стране надзорног одбора ЈОБ-а и чланства ЈОБ-а”, наводи се у записнику у вези с овим предузећем. Ванредна скупштина замерила је руководству ЈОБ-а и оснивање паралелног Савеза јеврејских општина Србије (јер је ЈОБ била једна од четири општине која је сазвала летошњу ванредну скупштину), занемаривање културних активности и социјалне делатности, вређање рабина...
У саопштењу информативне службе Јеврејске општине Београд наводи се да скуп са којег је потекла информација да је уведена привремена управа „није био скупштина, а на којој је једино могуће изборима променити руководство. Такође, статут ЈОБ-а нема одредницу привремена управа”, наводи се у саопштењу. Додаје се и да је ванредна и изборна скупштина у ЈОБ-у расписана и да ће бити одржана 3. марта 2019. Како каже Данило Медић, председник Јеврејске општине Београд, тиме је усвојен захтев 77 чланова општине који су тражили сазивање ванредне скупштине, као и њих још 75 који су тражили исто.
– Скуп који је одржан нема стога никакав легитимитет. Оно што је наведено у самом записнику је ништаво и нетачно. Што се тиче управљања приходима, управо супротно, постоји извештај ревизије и одбора за надзор, који је основала Влада Србије, а који су утврдили неправилности у раду СЈОС. Ревизор је чак рекао да смо ми добро урадили што смо регистровали посебно правно лице за управљање имовином, а то омогућава и Закон о отклањању последица одузимања имовине жртвама Холокауста – каже Медић.
Иначе, иако је државним органима поднет захтев да се промене подаци који се тичу заступника Савеза јеврејских општина Србије и да се као председник Савеза уместо Роберта Сабадоша упише Игор Гинзберг, државни органи то до данас нису учинили. Образложење и Министарства државне управе и локалне самоуправе, као и Министарства правде, које води Регистар цркава и верских заједница, било је да ће сачекати правоснажну одлуку надлежног суда будући да је Вишем суду у Београду поднета тужба за утврђивање ништавости одлука са Ванредне изборне скупштине СЈОС.
Подели ову вест











Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.