Данас предаја РТБ „Бор” Кинезима
Кинеска компанија „Зијин” у уторак ће преузети Рударско-топионичарки басен „Бор” и уплати 350 милиона долара за докапитализацију, сазнаје „Политика”. Благоје Спасковски, директор РТБ „Бор” је 4. децембра на свечаности уприличеној за чланове Управног одбора и Скупштине РТБ-а, на којој су им уручене захвалнице за сарадњу и допринос који су дали пословању компаније минулих година, најавио да ће кинески менаџмент преузети руднике и топионицу 18. децембра. „Зијин” ће одмах по преузимању у готовини уплатити 350 милиона долара и све иде на рачун РТБ „Бора”, који је већ отворен у Кинеској банци и одатле ће се контролисано трошити само на инвестиције – рекао је Спасковски.Министар Антић је пре три дана за РТС потврдио да се за 18. децембар припрема примопредаја.
„Зијин мајнинг група” победила је на тендеру, који је држава расписала за стратешко партнерство за Рударско-топионичарски басен „Бор” (РТБ). Ова компанија понудила је укупно 1,46 милијарди долара за преузимање 63 одсто власништва у РТБ „Бору”. Део финансијског пакета обавезна је докапитализација од 350 милиона долара у наредне три године, али и 200 милиона долара намењених за решавање дуговања компаније. Кинеска компанија обавезала се и да ће сачувати 5.000 радних места.
Уговор о стратешком партнерству потписан је 17. септембра када је државна делегација боравила у Кини. Првобитни план био је да Кинези оперативно, као већински власници, преузму „Бор” од 1. јануара 2019. године.
– Услов за то је да уплате најмање 100 милиона долара, а има назнака да ће „Зијин” до тада уплатити око 300 милиона – објаснио је министар Антић када је у августу прогласио победника на тендеру.
Део бизнис плана ове кинеске компаније је и да у отварање рудника „Церово” уложи 320 милиона долара, као и да из сопствених капацитета до краја треће године подигне производњу у „Топионици” на максималних 80.000 тона. Сада она производи 42.000 тона. Након шест година пословања и нових инвестиција у „Топионицу”, план је да се достигне производња између 120.000 и 150.000 тона. Стратешки партнер на себе ће преузети и решавање проблема еколошког загађења и за те намене издвојено је 136 милиона долара.
Компанија „Зијин” једна је од највећих кинеских произвођача злата, а друга по величини у производњи бакарне руде. У девет земаља запошљава 17.500 радника, а прошле године била је на 22. позицији највреднијих рударских компанија у свету чије су акције на берзи. Годишњи пословни приход ове фирме износи 10 милијарди евра (око 78 милијарди јуана), док чиста добит групације достиже више од 230 милиона евра (око 1,8 милијарди јуана).
Скупштина Србије је почетком овог месеца усвојила Закон о условима и начину стицања права својине на земљишту, објектима и водовима Рударско-топионачарског басена „Бор”.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.