Гурију забрањен улазак у САД због случаја Битићи
Некадашњем команданту Жандармерије Горану Радосављевићу Гурију забрањен је улазак у Сједињене Америчке Државе јер су га надлежни у овој земљи означили као учесника у тешком кршењу људских права.
Према наводима владе ове земље, Радосављевић је апсолутно био укључен у убиство три брата Битићи 1999. године, који су имали и албанско и америчко држављанство, а страдали су након рата на Косову.
Амерички Закон о државној служби и спољним пословима, предвиђа да у случајевима када државни секретар има веродостојне информације да су инострани службеници укључени у корупцију или кршење људских права, он и чланови његове уже породице нису квалификовани за улазак у САД.
– Поред забране Радосављевићу, према томе, улазак у САД забрањен је и члановима његове породице – супрузи Светлани и ћерки Ани – саопштено је из Стејт департмента.
Коментаришући одлуку америчких власти, бивши командант Жандармерије рекао је за Радио Слободна Европа да га нити интересује, нити погађа одлука америчког Стејт департмента. Радосављевић је одбацио било какву одговорност за смрт браће Битићи и додао да је дао изјаве истражним органима и да је хиљаду пута говорио о томе.
– Тако да је нонсенс да уопште причам било шта у вези са тим – казао је Радосављевић за Радио Слободна Европа.
Илир Битићи, брат Илија, Агрона и Мехмета Битићија, који су убијени 1999. године у Петровом Селу, у марту ове године први пут је разговарао са тужитељком за ратне злочине Снежаном Станојковић. До сусрета је дошло на захтев Битићија, а са тужитељком је разговарао о напретку истраге која се води поводом убиства његове браће. Током овог разговора, Битићију је предочено да у својству оштећеног у поступку има право да укаже на чињенице и предложи доказе који су од важности за поступак, да ангажује пуномоћника, као и на који начин може да контактира Тужилаштво за ратне злочине. До овог сусрета, са представницима тужилаштва разговарао је искључиво Фотос Битићи, такође један од браће убијених.
Амерички држављани Или, Агрон и Мехмет Битићи ухапшени су крајем јуна 1999. године због илегалног уласка у тадашњу СР Југославију, у покушају да помогну Србима да напусте Косово, због чега их је Прекршајни суд у Прокупљу осудио на 15 дана затвора. Четири дана пре истека казне изведени су из затвора, одведени у Петрово Село у источној Србији, где су 9. јула убијени. Тела тројице браће, са везаним рукама и ранама од испаљених метака на глави, откривена су у јулу 2001. у масовној гробници у Петровом Селу, близу полицијске станице.
Веће за ратне злочине Вишег суда у Београду је 2009. ослободило кривице Сретена Поповића и Милоша Стојановића, оптужене за помагање у убиству браће Битићи, али је тужилаштво на ову одлуку уложило жалбу. Апелациони суд ју је усвојио и наложио ново суђење.
После поновљеног поступка, веће за ратне злочине је 9. маја 2012. године поново ослободило одговорности оптужене за помагање у убиству браће Битићи, јер није доказано да су извршили кривична дела за које се терете. У пресуди је, поред осталог, наведено да нема доказа ко је и где усмртио браћу, нити да је за убиства одговоран МУП Србије.
Амбасада САД је у фебруару ове године саопштила да Влада Србије није учинила никакав већи напредак у том погледу и навела да САД позивају надлежне органе Србије да наставе да истражују сваки траг како би осигурале да криминалци који су одговорни за убиство браће Битићи, буду изведени пред лице правде.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.