Уторак, 17.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Година спаса Ратног ваздухопловства (ФОТО)

Потписани уговори за набавку четири руска јуришна хеликоптера ми-35”, познатих и као „летећи тенкови”. - У току је модернизација авиона „орао” и „Г-4”, која се пре свега односи на системе навигације и управљања ватром
(Фотографије Министарство одбране)

Војска Србије током 2019. године биће опремљена с пет „Ербасових” хеликоптера „Х-145М”, четири „мига 29” који су донација Белорусије и тенковима „Т-72 Б12” и борбеним оклопним возилима „БРДМ-2М” раније добијеним од Русије. Коначно би требало да у арсенал наше армије уђе и самоходна хаубица „нора Б52 М15”, иначе извозни адут домаће одбрамбене индустрије.

Припадници ВС у наредној години имаће девет одсто веће плате него сада тако да ће, како је на годишњој конференцији најавио министар одбране Александар Вулин, просечна плата официра бити око 80.500 динара. Подофицири би требало да имају месечна примања у просеку око 57.500 динара, а професионални војници око 42.500 динара.

Током ове године решено је стамбено питање 747 војних лица. Војни буџет за 2019. годину је око 95 милијарди динара, што је 35 одсто више него у претходној години. Већина новца предвиђена је за плате и набавку наоружања.

Вулин је грађанима Србије поручио да „могу да буду сигурни и мирни – они, њихов начин живота, али исто тако и сви Срби, без обзира на то где живе, биће чувани и сачувани”. Министар одбране је рекао да се током године на измаку Србија супротстављала бројним безбедносним изазовима, али да ни наредна неће бити „нимало лакша”. „Биће много притисака на Србију, њено државно руководство и пре свега председника Александра Вучића”, сматра Вулин.

Он је истакао да ће 2019. бити година „када ћемо још више ојачати, додатно се наоружати, подићи ниво наше обучености”.

Када је реч о наоружавању, осим поменуте ратне технике, истакнуто је да су потписани уговори за набавку четири руска јуришна хеликоптера ми-35”, познатих и као „летећи тенкови”, што је средство какво наша војска никада није имала.

Осим тога, закључен је и уговор о набавци још три транспортна хеликоптера „ми-17 В5” (два су већ увелико у употреби), које многи сматрају за најбоље летелице у тој класи. „Ова 2018. је била година спаса Ратног ваздухопловства”, констатовао је Вулин.

Поред поменутих планова набавки технике, авијација је већ сада у најбољем стању још од времена пре НАТО агресије. Оперативно је девет „мигова 29”, обновљен је ресурс на осам „орлова”, а у току је ремонт на још четири авиона овог типа. Како је објаснио Ненад Милорадовић, помоћник министра одбране за материјалне ресурсе, у току је модернизација авиона „орао” и „Г-4”, која се пре свега односи на системе навигације и управљања ватром, јер је процењено да треба унапредити ловачко-бомбардерску компоненту РВ и ПВО.

Пројекат „1.500”, опремање хиљаду и по војника најсавременијим наоружањем је завршен, па су тако у употребу у Војску Србије уведене аутоматске пушке „СКАР-Л”, пушкомитраљез „миними” и пиштољ „глок”. У току је реализација пројекта „1.500 плус”, опремање још толико војника, али савременим наоружањем и опремом домаће производње. После дужег низа година најављивања, коначно је ВС добила оклопне транспортере „лазар 3”.

Извоз домаће одбрамбене индустрије током 2018. године премашио је 600 милиона америчких долара. У протеклој години изведен је низ националних и међународних вежби, међу којима се посебно издваја вежба „Век победника”. Када је реч о међународној војној сарадњи, отворена су два нова изасланства одбране – у Белорусији и Ирану.

Припадници Министарства одбране и ВС тренутно су ангажовани у девет мултинационалних операција (пет операција УН и четири ЕУ), а спроведена је прва обука цивилних стручњака за учествовање у мисијама у иностранству.

Коментари23
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Dobronameran
Sve je ovo prazna prica bez nabavke savremenog pvo i protivraketnog sistema
Neka bude sto biti ne moze..............
I da se sto vise trenira bacanje kamena s ramena tako da spremni docekamo dusmanine.
Skepticni
S-400, molim!
Moskovskaya
.... a potom Putin treba da nastavi srpske ratove?!
Данило
Ништа од ове најмодерније технике ако се не уведе војни рок од пет година.
gogi
Da al u toj vojsci da ne budeš ti i niko tvoj i ratno stanje da traje od 1991.god do beskrajan vremena samo ne ti i niko tvoj
Inercija koja možda može da zavara
@Oktoberfest Sve što je IKADA napisano u i iz JNA je pisano na LATINICI sa isključivo EKAVSKIM govorom. Ijekavski i ćirilicu nećete naći i u pisanim istorijskim izvorima.Izuzetak je razna memoarska ili istoriografska građa raznih autora iz Srbije ili izdanja pojedinih izdavača iz Srbije - uglavnom ,te građe .Sada postoji drugi problem .Autori koji su pisali za i iz JNA a koji su u ne malom broju bili Srbi magistrature i doktorate od 198o. god studije, udžbenike , knjige, pravila,članke, scenarije za filmove odjednom a ima ih i u svetskim bibliotekama se ispostavilo da spadaju u "hrvatsko kulturno nasleđe "(latinica) što -nije istina. Srećom u velikim m svetskim bibliotekama ( od Kongresne biblioteke u Vašingtonu preko bitnijih evropskih uključujući i britanske ,do Moskve i Pekinga i "on line world Cat "bazi podataka piše da je reč o" srpskohrvatskom jeziku ".Toga ima po" vidovima i rodovima" i sl.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.