Спорења у јеврејској заједници око логора Топовске шупе
Савез јеврејских општина Србије (СЈОС) поднео је кривичну пријаву Првом основном јавном тужилаштву у Београду против Данила Медића, председника Јеврејске општине Београд, због сумње да је злоупотребио положај одговорног лица и фалсификовао исправе.
Како је речено на јучерашњој конференцији за новинаре СЈОС-а, Медић је у име Савеза у јануару прошле године дао сагласност за изградњу шопинг мола „Делта планет” на катастарским парцелама на којима се у Другом светском рату налазио логор Топовске шупе, као и за измештање два очувана логорска објекта. Роберт Сабадош, председник СЈОС-а, навео је да Медић, као потпредседник Савеза, није имао овлашћење да да сагласност, као и да је то учинио без знања Савеза.
– Ми смо против тога да се измештају два постојећа објекта логора, као и да се Топовске шупе прилагођавају шопинг молу. О томе да два постојећа објекта треба да се очувају обавестио сам, пре Медићевог писма, градски Завод за заштиту споменика културе. Извршни одбор Савеза у априлу прошле године ставио је ван снаге сагласност коју је потписао Медић и донео одлуку да оба објекта треба да остану на својим локацијама – рекао је Сабадош.
Рабин Исак Асиел навео је да је у априлу прошле године, с овим у вези, одржан и састанак са замеником градоначелника Гораном Весићем.
– Радни закључак био је да једна зграда остане на аутентичној локацији, а да се друга премести неколико стотина метара даље због изградње унутрашњег магистралног прстена. То је био минимум око којег смо се сви сложили, али се од тада ништа не дешава. Предложили смо и да Топовске шупе буду део меморијалног комплекса Старо сајмиште, како би се и на тај начин очувало ово место страдања –рекао је Асиел.
На конференцији је истакнуто и да је Министарству правде, које води Регистар цркава и верских заједница, поднет захтев за промену података у вези са заступницима Јеврејске општине Београд, будући да је на ванредној скупштини изабрана привремена управа.
– Десант на Савез траје од априла прошле године, од када је одбијено да се да сагласност на измештање објеката логора на Аутокоманди. Због незадовољства чланства одржана је ванредна скупштина Јеврејске општине Београд на којој је смењено руководство и изабрана привремена управа. Тој скупштини присуствовало је око 230 људи, док је оној на којој је гласано о смени садашњег руководства Савеза присуствовало њих четрдесетак – рекао је Асиел.
Дан пре ове, одржана је конференција за медије у организацији Јеврејске општине Београд. На њој је, између осталог, речено да је Европски јеврејски конгрес искључио представнике јеврејске заједнице у Србији из рада годишње скупштине, за шта учесници конференције сматрају одговорним Сабадоша и Асиела, да онима који су преживели Холокауст није у 2017. исплаћена помоћ за коју су обезбеђена средства из републичког буџета.
– Неко је ЕЈК-у послао писмо да ми нисмо легитимни представници јеврејске заједнице у Србији и због тога не учествујемо. То је нанело велику штету Савезу, али та глупост је кренула одавде. Што се тиче помоћи онима који су преживели Холокауст, Савез ништа од тог новца није задржао за себе. Требало је прво прикупити потребну документацију за сваког преживелог и тај посао је потрајао годину дана, од јула 2017. Чим је то завршено, почеле су исплате – рекао је Сабадош.
Данило Медић такође је говорио о Топовским шупама на конференцији за медије у среду и рекао да је иницијатива претходног руководства ЈОБ била да се зграде логора сруше и да „један зидић постане део комплекса тржног центра као знак сећања да је ту био логор“. Он је навео да је то спречено и да је затражено да се зграде логора изместе и не буду срушене. Рабин Аисел рекао је јуче да то није тачно и да претходно руководство ЈОБ није потписало никакво рушење.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.