Сећање на холокауст: положени венци у Аушвицу
Неколико десетина некадашњих логораша који су преживели пакао нацистичког немачког логора смрти Аушвиц-Биркенау на југу Пољске положили су венце белог и плавог цвећа уз Зид смрти и започели тако централну комеморацију и одавање поште на Дан сећања на жртве холокауста.
„За мене није најгора била глад, ни то што су нас терали на тешки рад, већ то што су нас лишили људског достојанства. Ми нисмо били људи, понашали су се према нама као према нечему непотребном, што треба максимално искористити а затим уништити”, казао је у Аушвицу један од преживелих логораша Стањислав Залевски, 93-годишњи председник Савеза пољских затвореника фашистичких затвора и концентрационих логора.
За пољску приватну телевизију Полсат Залевски је упозорио да данас, 74 године касније човечанство није извукло поуке трагедије концентрационих логора у Другом светском рату.
„У другим деловима света људи, у име својих амбиција или некаквих идеолошких тежњи врше оружане злочине који гутају хиљаде људи и то има карактеристике геноцида. Они који долазе у Аушвиц на годишњицу ослобођења и они који имају моћ да учине нешто у овом свету, они су дужни да предузимају нешто да се то више никад не понови”, казао је Залевски.
Дан, 27. јануар, када је капије највећег концентрационог логора који је Хитлерова Немачка подигла у окупираној Пољској отворила Црвена армија и наишла на око 7.000 попут сабласти једва преживелих људи, одабрала је УН 2005. године за светски Дан сећања на жртве холокауста.
„Млади војник понео ме је у наручју. Била сам болесна, исцрпљена али срећна”, казала је Александра Борисов, једна од логорашица које су дочекале 27. јануара 1945. године ослободиоце.
Пољска одаје пошту жртвама холокауста, централном комеморацијом у некадашњој највећој нацистичкој фабрици смрти, логору Аушвиц-Биркенау и у Варшави испред Споменика јунацима Варшавског гета а улицама пољске престонице, као сваке године на овај дан, крстари празан, сабласни стари трамвај са жутом Давидовом звездом, од гета до станице где су фашисти Јевреје трпали у вагоне за стоку и одвозили у смрт у Аушвиц, Треблинку, Мајданек и друге логоре у окупираној Пољској.
Широм Пољске, грађани увече на прозорима масовно пале свеће, као подсећање на јеврејске суседе којих, након пакла Холокауста, нема.
Логор Аушвиц отворен је 1940. године крај места Ошвјенћим након окупације Пољске, првобитно као логор за заробљене Пољаке, али 1942. године постао је централно место фашистичке индустрије смрти и покушаја да се побију и затру европски Јевреји.
У Аушвицу проширеном у комплекс Аушвиц-Биркенау немачки нацисти побили су у гасним коморама око 1,1 милион људи, махом Јевреја, али и Рома и Синта, 70.000 Пољака, совјетске војне заробљенике и припаднике других европских народа и претворили тако комплекс у највеће гробље.
Логор је претворен у музеј 1947. године, а прошле године посетило га је и прошло три километра дугом трасом, од капије са циничним нацистичким написом „Рад ослобађа” до Споменика жртвама холокауста крај рушевина гасних комора, 2,152 милиона људи из целог света, међу њима и 76.000 Немаца, преноси Бета.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.