Италија и Србија заједно у култури
Отварање изложбе „Бернинијева школа и римски барок” заказано 7. марта у Народном музеју у Београду јесте најважнији део програма културних активности које ће Италија представити ове године у Србији. Карло Ло Кашо, амбасадор Италије у Србији, заједно са Давидеом Скалманијем, директором Италијанског института за културу у Београду, јуче је на конференцији за новинаре у италијанској амбасади представио опсежан програм бројних, не само културних, већ и економских иницијатива за 2019. Повод је значајан – реч је о обележавању 140 година дипломатских односа и 10 година стратешког партнерства између Рима и Београда.
– Наши односи су добри, трају дуго и са годинама су се учврстили, нарочито на економском плану. Прошле године је остварено више од четири милијарде евра трговинске размене између наше две земље. А ми треба да јачамо односе и у култури и уметности. Истакао бих да је слоган ових наших иницијатива „Италија и Србија – увек заједно” – рекао је јуче амбасадор Карло Ло Кашо обраћајући се новинарима.
Директор Италијанског института за културу у Београду Давиде Скалмани је овим поводом нагласио да је богат програм културних активности којим ће се Италија представити 2019. и додао:
– Изложба Бернинијеве школе се не би могла реализовати да немамо добру сарадњу са Народним музејом која је веома значајна, јер говори о историји италијанске културе и уметности. Поред ренесансе кад је реч о Италији, треба имати у виду и период барока. Култура не сме остати само у витринама далеко од људи, зато је потребно да заједно радимо.
Како сазнајемо Амбасада Италије у Београду настоји да представи традицију Италије по питању моде, дизајна, кулинарства, али и на пољу науке.
Од поменутих бројних активности у плану су концерти класичне музике, сарадња у домену опере са Српским народним позориштем у Новом Саду и са Националним театром у Београду, где ће се одржати изложба и представа посвећена Дарију Фоу. Потом, ту су учешћа италијанских музичара на Гитар арт фестивалу, сарадња са Југословенском кинотеком у виду Фестивала италијанског филма, гостовање италијанске плесне трупе „Spellbound” на Београдском фестивалу игре, а за љубитеље поп музике је гостовање Ероса Рамацотија прави празник. Веома је битна и посета Изабеле Роселини. У мају ће бити обележено четири деценије постојања лектората италијанског језика у сарадњи са Универзитетом у Новом Саду. Планиран је и научни скуп „Италија – Србија, књижевни, језички и културни путеви” у новембру у сарадњи са Универзитетом у Београду.

Из Италије стиже 55 дела
Изложба „Бернинијева школа и римски барок” доводи у нашу земљу око 55 дела школе Бернини из Палате Киђи у Аричи, граду близу Рима. Конзерватор, архитекта и познавалац барокне уметности из овог музеја, Франческо Петручи ће у Београду, поводом отварања изложбе у Народном музеју одржати и предавање о значају изложених дела. Нисмо дуго имали прилике да видимо овакву поставку која обухвата портрет, аутопортрет, пејзаж и историјске композиције – каже Бојана Борић Брешковић, директорка Народног музеја додајући да ће ово бити друга међународна изложба од отварања НМ.
Излазак из Београда у градове Србије
Давиде Скалмани, есејиста и историчар филозофије, иначе директор Италијанског института за културу у Београду, у изјави за „Политику” јуче је истакао:
– Много је области покривено нашим програмима, али издваја се изложба „Бернинијева школа и римски барок” у Народном музеју. Пажњу бих упутио и на Округли сто о историјским односим између наше две земље, на ком ће учествовати италијански и српски историчари. Наша специјална идеја је да ове године изађемо из Београда у градове Србије.
Иначе, Скалмани је веома посвећено ранијих година иницирао значајне културне догађаје у Србији, а веома запажен је био избор нове прозе савремених италијански писаца „Читање Италије” (Архипелаг). У том духу Скалмани најављује да је у плану још једна нова антологија која ће обухватити српске и италијанске писце, који се баве истим темама у матичним срединама.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.