Уторак, 17.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Скупља телад због извоза у Турску

(Фото Пиксабеј)

Суботица – Почетак извоза јунећег меса из Србије у Турску већ је направио благу пометњу у стајама и рачуницама газда на северу Бачке. На овом терену, и у читавом Потисју, подаци Регионалне привредне коморе показују да је цена килограма живе ваге јунећег меса скочила за осам до девет одсто у односу на претходни период.

Међутим, стручњаци су опрезни у проценама и кажу да још није јасно да ли је до тога дошло због уговореног извоза у Турску или због тога што није испуњена извозна квота у земље ЕУ. Такође, на цене утиче и доба године, зими увек расте цена месу због већих трошкова производње товних говеда. Није без утицаја ни забрана извоза на Косово.

За одгајиваче као да нема дилеме, цене су скочиле након потписивања уговора са Турском о извозу јунећег меса. „Цена телета је сада око 700 евра, а скочила је и откупна цена меса са 2,20 на 2,50 евра по килограму”, каже Еде Сарапка који очекује да ће због уговореног извоза цене и даље расти јер Србија нема довољно товне јунади. Висока цена узгоја и несигурност пласмана, дуг рок обрта – јер се теле тови и до годину дана – многе су одвраћали од узгоја товне јунади. Од ове године држава је, ради стимулисања пољопривреде, подигла и субвенције по грлу са досадашњих 10.000 на 15.000 динара.

Геза Ковач, одгајивач из Малих Пијаца, каже да је пољопривредницима то изузетно важно јер ова субвенција практично представља њихову зараду.

Да је на тржишту дошло до промена потврђује у разговору за „Политику” и Љубо Кљајић, директор бајмочког пољопривредног добра „Равница” које послује у оквиру компаније „Матијевић”, који каже да је цена телета са 500 евра скочила до 650 евра. „Ово је висока цена јер уколико треба теле да се гоји до 600 килограма, његова продајна цена је 250 динара по килограму, што значи да сточар добија након годину дана 150.000 динара, а само за теле је дао 76.000 динара. Осим тога, скочила је и цена кукуруза са 14 на 16 динара, са тенденцијом даљег раста”, изводи рачуницу Кљајић који каже да и велики одгајивачи, који имају своје изворе хране, једва састављају крај са крајем. Додаје да је осим могућности куповине на пијацама у Србији сада почео и увоз телади из Румуније и Словачке, што ипак може са собом да носи и одређене здравствене ризике. Кљајић додаје да су они ипак велики одгајивачи, у турнусу имају и до хиљаду грла, а да је много теже малим сточарима.

По последњем попису пољопривреде из 2012. године управо они су најбројнији и чине 83,9 одсто газдинстава са сточарском производњом и у њиховим оборима је око 40,4 одсто условних грла.

Коментари10
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Kostadin
Veći deo imanja koja se prodaju su stare švapske kuće i zemlja koja je podeljenja kolonistima. Naravno to je bila socijalistička sirotinja koja je imala u glavi samo to da se ogrebe od države što više može, da plati što manje poreza, da decu prebaci na državne jasle (vojska- milicija i učiteljski- internati za žensku decu) i da se preseli u gradaove pa da proda imanje na selu. Ovaj tip seljaka je uništio državu na taj način jer je proizvodio samo za sebe a zauzimao je ogroman zemljišni potencijal . Znači minimalna ulaganja u savremenu proizvodnju i nikakva briga za tržište i kvalitetne sorte bio je i sada je na teretu države, a epilog je da zemlju koja je oteta i podeljena kolonistima sada otkupljuju prvobitni vlasnici i tajkuni. Sadašnje stanje. Seljaci su pokupovali stanove po gradovima i proizvode samo ono za šta im je potrebno minimalno ulaganje. Proizvode stočnu pšenicu, a od stoke i živine samo onoliko koliko im je potrebno da opstanu. Jedino što ih interesuje su SUBVENCIJE.
Леон Давидович
На једној страни лежала је пуста и необрађена земља , празне куће и алатке за пољопривредну производњу, а на другој страни људи који су имали само згаришта од својих кућа и имања. И наравно да је таква држава желела да пресели становништво из крајева где је све рат уништио у крајеве где ће моћи нормално живети и радити. И то уопште није био лењ народ већ су радили и производили. Тенденција одласка у градове је била општа и није то био само случај у социјализму већ свуда у свету у време индустријализације. А један од главних мотива био је и школовање деце па су се многи због тога у градове селили. И нису се селили само ти досељеници већ сви. Не знам да је досељеника било у Црној Трави па где је данас народ Црне Траве? А менталитет је да се сељак не цени већ се на њега гледа са презиром. И ко ће производити за тржиште ? Остарели људи. Млади углавном не виде перспективз у пољопривреди већ пре у другим занимањима , а доминантан је одлазак у друге земље.
Posmatrac
Znaci, Srbi nek grickaju nokte, posto teletinu ne mogu sebi da priuste, a sve sto proizvedemo nek ide za izvoz.....? Mi smo luda drzava.
Леон Давидович
Све је то због мале производње. Услови свакако постоје да се произведе довољно хране , у овом случају јунећег меса и за домаће тржиште и за извоз. Колико је напуштених села, колико пусте и необрађене земље лежи ? Ако је производања мала наравно да ће онда и то продати тамо где је већа цена, јер нема више патриотизма у трговини, све је потчињено интересу зараде.Пошто су тако масовно напуштена села онда нека бар солидно зараде они који су остали и још се баве том производњом.
Бранислав Станојловић
Треба ЗАБРАНИТИ извоз стоке у било коју муслиманску земљу због дивљачког начина на они (или у Србији) кољу стоку!
Леон Давидович
С обзиром на општу нежанију од занимања у пољопривреди добро је да се ишта оизитивно догађа у тој области. Јасно је да се много тога може извести јер су за куповину заинтересоване земље са тако бројним становништвом као што је Турска и поптребно је само произвести и солидно зарадити на свом производу.
Dragan Pik-lon
Da je kojim cudom u Turskoj na vlasti mister Gulen,telad bi bila duplo skuplja.Ovako cemo imati samo kompezaciju za transport......!!!

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.