Уторак, 24.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Старе цеви хладе радијаторе

Топловодна мрежа на грејном подручју топлане „Дунав” дуга 218 километара. – Због цеви испод земље тешко предвидети кварове
(Фото Д. Мучибабић)

Због поправке квара на мањем делу топловода у Улици Светог Саве, на грејном подручју топлане „Нови Београд”, јуче је била прекинута испорука топлотне енергије потрошачима у неколико објеката у овом делу града. Облачни, кишни и не тако топао дан никако није добро време за остајање без грејања, али становници овог грејног подручја свакако имају мање разлога за нервирaње од оних који станују у деловима централне градске зоне. Јер већ два пута у току овог месеца њихове комшије из урбаног језгра морале су да се догревају пошто су им радијатори били хладни.

Први пут то се десило 7. фебруара због квара на топловоду у Улици Десанке Максимовић 6, а после три дана догодио се проблем у топловодној комори, у Краља Милутина 2. Кварови су се десили на две различите локације, али не може а да се не примети да оне припадају грејном подручју топлане „Дунав”, у коме се у јануару десила и прва већа хаварија ове сезоне. Тада је, према речима Николе Никодијевића, због ниских температура из система испало око 200 подстаница.
А, због чега је ово грејно подручје проблематично па су већ неколико пута ове сезоне грађанима чији станови ту припадају радијатори остајали хладни?

Заменик градоначелника Горан Весић недавно нас је приближио разрешењу ове енигме, изјавивши да су у неким деловима Дорћола цеви старе и по 100 година. У „Београдским електранама” прецизирају да је њихова просечна старост када је реч о подручју топлане „Дунав” – три деценије.
– Ова топловодна мрежа простире се испод улица најгушће насељених делова Београда, са најпрометнијим саобраћајем и трамвајском инфраструктуром која делимично скраћује век трајања топловодне мреже. Централно градско језгро на коме се налази грејно подручје топлане „Дунав” је најспецифичније и због најгушће и најстарије подземне комуналне инфраструктуре (водоводне, електро, телекомуникационе, канализационе...), па је и обнова топловодне мреже најкомплекснија – објашњавају у „Београдским електранама”.

Мрежа грејног подручја топлане „Дунав” дуга је чак 218 километара и покрива простор од Саве све до Миријевског булевара на Карабурми, затим део од Дунавског кеја до Ђерам пијаце, као и део града у зони до Масарикове улице и Краљице Наталије и Кнеза Милоша. С обзиром на дужину топловодне мреже и то што су цеви испод земље, тешко је, кажу из „Електрана”, предвидети у ком тренутку ће доћи до квара.

Магистрални топловод М1 који припада овом грејном подручју уједно је највећа и најоптерећенија магистрала у Београду, а његова комплетна реконструкција превелики је изазов у и иначе преоптерећеном граду који хронично болује од гужви. Да би се тако нешто урадило, морала би се раскопати велика површина најужег и најгушћег градског језгра. То би, кажу у „Електранама”, знатно оптеретило и угрозило комплетан саобраћај.

– Због тога се обнова топловодне мреже ради плански, систематично и етапно у координацији са свим градским институцијама и комуналним предузећима– истичу у овом предузећу.

У протеклих неколико година на овом грејном подручју обновљено је више десетина километара топловодне мреже, а само у 2018. замењено је 2,7 километара.

Делови мреже обновљени су у Гаврила Принципа, Краљице Наталије, Његошевој улици, код Треће београдске гимназије, у Цара Лазара и Иван-беговој, Емилијана Јосимовића и Симиној, као и на Обилићевом, Косанчићевом и Топличином венцу.

– У плану је да ове године буде обновљен и топловод дуж Улице кнегиње Љубице и Цара Душана. У току је изградња 500 метара новог топловода на Дорћолу, од топлане „Дунав”, у Улици дунавски кеј, до подвожњака у Дубровачкој улици. После његове изградње корисници из овог дела града имаће сигурнију и квалитетнију испоруку топлотне енергије и потрошне топле воде – најављују из „Београдских електрана”.

Непрекидно грејање

Синоћ је, због очекиваног пада спољашње температуре ваздуха, у Београду поново почео двадесетчетворочасовни режим грејања. Он ће на снази бити све док температуре у току ноћи буду ниске. Од почетка грејне сезоне „Београдске електране” непрекидно су грејале укупно 57 дана.

Велика улагања

У протеклих 10 година уложена су знатна средства у обнову и модернизацију топлане „Дунав”, делова топловодне мреже и свих топлотних предајних станица на читавом овом грејном подручју. Потпуно је модернизован, обновљен и проширен капацитет производног погона, па је тако створена могућност прикључења нових потрошача. Више десетина милиона евра уложено је у модернизацију топлотних предајних станица, којих је чак 1.900.

– Предајне станице се модернизују да би се побољшала предаја топлотне енергије свим потрошачима сходно њиховим потребама, а да би се у загреваним просторијама, при свим временским условима, постигла прописана температура ваздуха од 20 степени Целзијуса (плус-минус 1 степен) – објашњавају из „Електрана”.

Умањење рачуна

Упркос повременим прекидима грејања, мали је број потрошача којима су радијатори били хладни 24 часа или дуже. Од почетка грејне сезоне до овог месеца одобрено је 129 умањења рачуна потрошачима са свих грејних подручја.

Кварови су отклањани брзо и ефикасно, а како кажу у „Електранама”, највећи број искључења топлоте десио се због кварова на кућним инсталацијама. Међу узроцима прекида топлотног снабдевања били су и проблеми на деловима топловодне мреже, као и поремећаји у раду топлотних предајних станица. Уз то, било је, кажу из „Електрана”, и случајева одобравања умањења када су неким корисницима искључивана електрична бројила, па зато предајне станице нису могле да у тим објектима испоручују ни топлоту.

– Ако потрошач 24 часа није имао топлотну енергију, „Београдске електране” дају налог ЈКП „Инфостан технологије” да му се рачун умањи за цену коштања два грејна дана. Када се потрошач снабдева топлотом, а температуре одступају од оних које су прописане, рачун се умањује за по пет одсто за сваки степен ниже од прописане температуре, а за цену коштања једног грејног дана, све док трају такве околности – објашњавају у овом предузећу.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Luković Dušan Kragujevac
Bogate zemlje mogu da instaliraju toplovode pod zemljom ostali moraju da imaju nadzemni sistem za toplifikaciju iz mnogo razloga,uvid u curenja,brže popravke,manje troškova za raskopavanje,jednostavnija zamena,bolja izolovanost itd.Možda podzemno u centru Bgd ostalo NE.Rekoh i spasih dušu.
Живановић Мимача
Експерт сам за Материјале а посебно на цевоводима далеководним подземно положених мрежа. Када смо испитивали једну Цев која је положена 1869 године овде у Шварцвалду близу Града РОТВЕИЈЛА. Багер је откопао положену цев која је напајала једну Фабрику ХЕКЛЕР КОХ овде у Шварцвалду. Када је Сервис за оправке цевовода исекао ту цев Диметрије 700 мм. Пеаче те цеви смо добили у нашу Лабораторију Институт Др. Колб у Штутгару. На површини тог парчета цеви изгравирани су у тадашњем времену Секачем или Маизлом су утиснули Годину кад је линија постављана. Испитали смо да је још тада Челик био отпоран и нисмо нашли да се метал стањио или корозирао. Тачну ознаку Челика смо ми установили и да је Челик састава са данашњом ознаком Ц75 данас ова ознака се употребљава за Тенковске Цеви. Овде желим да кажем на жалост нашу код нас обични Цевоводи на линији уграђени у кућну инсталацију и довод воде мора да се мења сваких 8 до 10 година. Ми непроизводимо квалитете материјала него угради оно што имаш шалосно

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.