Појачан надзор над радом извршитеља
Уз помоћ електронске лицитације, поступак продаје станова извршних дужника биће убудуће отворенији, најављено је из Министарства правде, чија радна група припрема измене и допуне Закона о извршењу и обезбеђењу (ЗИО). Први нацрт ових измена биће објављен до краја марта, а затим следи јавна расправа, речено је за „Политику” у Министарству правде.
Тарифе јавних извршитеља биће умањене, а надзор над њиховим радом појачан. Очекују се и прецизније одредбе о неопходној сразмери између дуга и имовине која се плени и продаје.
Све чешће медији извештавају о конкретним случајевима када се некретнине продају по цени много нижој од процењене тржишне вредности да би се намирило потраживање од неколико хиљада евра, што је огромна несразмера.
Прошле недеље спречена су два исељења дужника у Београду. Активисти удружења „Кров над главом” окупили су се 18. фебруара, у Дурмиторској улици у центру града и заузели тротоар и степениште зграде које води до стана деведесетогодишње Маре Џанковић. После неколико сати, представници Центра за социјални рад обавестили су је да извршитељ неће доћи. Старица не спори постојање дуга, али је због лошег здравственог стања замолила да се њено исељење одложи до средине марта.
Под мотом „Нико без дома”, активисти „Крова над главом” су 19. фебруара, били испред стана породице Аксентијевић у Булевару Арсенија Чарнојевића у Новом Београду. Нису дозволили извршитељу, купцу стана и бравару да приђу улазним вратима. Следећег дана дошла је и полиција, али је извршење поново одложено, а цео догађај је сниман и преношен „уживо” путем друштвених мрежа.
На интернет презентацији „Здружене акције ’Кров над главом’” може се прочитати да је породица Аксентијевић отплатила стамбени кредит индексиран у швајцарским францима, али да због валутне клаузуле нису исплатили сва потраживања банке. Такође тврде да је овај стан на лицитацији купио син извршитеља, по знатно нижој цени од тржишне, што сматрају злоупотребом положаја.
У Закону о извршењу и обезбеђењу се наводи да на лицитацији не могу учествовати сродници извршитеља који поступа у конкретном предмету, па није забрањено да стан купи неки други извршитељ или његов блиски рођак.
Представници „Крова над главом” траже да се уведе мораторијум на примену ЗИО, док се не измени, а послали су и свој предлог измена на адресу радне групе Министарства правде. Јуче су спречили исељење дужника из станова на Бежанијској коси и на Палилули, а наредна „одбрана стана” заказана је за данас у Устаничкој улици.
– Комора јавних извршитеља сматра да поједине активности удружења „Кров над главом”, које евентуално спрече исељење, свакако не могу да спрече извршење. Неспорно је да свако ометање извршења (конкретно исељења) само доводи до његовог одлагања, што продужава трајање извршног поступка и последично доприноси увећању трошкова извршења. Својим деловањем активисти овог удружења повећавају трошкове извршног поступка, које ће на крају сносити извршни дужник – кажу за „Политику” у Комори јавних извршитеља.
Сматрају да би деловање овог удружења имало више користи за дужника уколико би оно било укључено у ток претходног – парничног поступка, који се одвија пред судом.
– Познато нам је да је „Кров над главом” поднео иницијативу за измене ЗИО Министарству правде, али са детаљима те иницијативе нисмо упознати – наводе у комори.
Извршитељи су на последњој конференцији за медије нагласили да раде искључиво по закону и да се дугови морају платити, јер финансијска недисциплина води у правну несигурност.
Од почетка њиховог рада, 2011. године, знатно је повећана наплата комуналних услуга и исплаћене су хиљаде заосталих неисплаћених зарада. Упркос томе, медији су преплављени драматичним извештајима о принудним исељењима дужника. Због тога су све чешће увреде и претње упућене јавним извршитељима.
Подели ову вест









Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.