Град ће понудити „Сава центар” на концесију
Баш кад је изгледало да Мирослав Мишковић има новог кеца у рукаву за преузимање удела од 49 одсто власништва над Центром „Сава”, овај бизнисмен је избацио погрешну карту. Није му помогло ни то што је „Делта” у поновљеном тендеру била једини такмац за ортаклук над овом конгресном двораном, џаба је финансијски улог повећан у односу на услове из јавног позива, ништа нису вредела обећања његове компаније да ће преузети губитке „Сава центра”, а профит делити са градом.
Овог пута „оклизнуо” се на непотпуну понуду, односно непотпун бизнис план – његова компанија није се у документацији недвосмислено изјаснила о броју постојећих запослених који би били преузети у новоосновано заједничко предузеће. Зато је на дневном реду прекјучерашње седнице требало да буде усвојена информација о одлуци којом је градоначелник Зоран Радојичић почетком месеца обуставио поступак за избор партнера за овај конгресни центар. Заседање је одложено, па ће се о овом питању расправљати у понедељак.
Чини се, међутим, да ова одлука није ништа ново, већ да је њоме само озваничено оно што је још од летос познато. Тада је такође речено да је град из формалних разлога одбио „Делтину” понуду, а заменик градоначелника обзнанио је да ће се о судбини овог објекта водити директни преговори. У материјалу који се јуче нашао пред градским одборницима ипак није било речи о том дијалогу града и Мишковићеве компаније као да га у међувремену није ни било.
У „Делти” нису желели да коментаришу учешће у овом јавном позиву, а поготово не то што су засад испали из игре.
А, како је синоћ за РТС објаснио Горан Весић, заменик градоначелника, град је већ кренуо у нови процес. Уместо да тражи партнера са којим би основао заједничко предузеће за управљање Сава центром, овога пута град ће конгресну дворану понудити на концесију. То уствари значи да ће право на коришћење овог објекта, уступити инвестору, под одређеним условима, на одређено време и за одређену накнаду. Оно што је граду најважније јесте да Сава центар поново добије стари сјај и да постане окосница конгресног туризма.
Весић је додао и да ће у концесији можи да учествују све компаније, а између осталих и „Делта”. Што практично значи да врата „Сава центра” овој компанији нису залупљена већ само притворена.
Јер тешко да ће град заинтересовати неког другог осим Мишковића да улаже у једног од највећих градских губиташа у који није инвестирано последњих 20 година. То се показало и на овом тендеру, на коме је баш „Делта” била једини понуђач.
Скуп, оронуо и енергетски неефикасан Центар „Сава” у центру је пажње овог холдинга због тога што ће, улазећи у ово здање, компанија потврдити своју доминацију у том делу града. Када би коначно поболи заставицу на територији овог објекта, то би им омогућило да пасарелом повежу конгресну дворану са хотелом „Интерконтинентал Београд” чију градњу планирају недалеко од већ постојеће „Краун плазе”, такође у њиховом власништву.
Финансијска понуда прихватљива
Челници „Делте” раније су тврдили да су спремни да уложе 25 милиона, што је двоструко више од суме тражене у јавном позиву. Они би, наиме, како пише у материјалу достављеном посланицима Скупштине града, инвестирали 12,5 милиона сопственог новца, док би додатних 12,5 милиона обезбедили из кредита повученог на терет заједничког привредног друштва.
Овај део понуде, како пише у закључку комисије која се бавила тражењем градског партнера за Центар „Сава”, задовољио је минималне услове у јавном позиву.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.