За мање од пет година „Вуку” други пут мењају име
Досадашња Установа културе „Вук Стефановић Караџић” зваће се Театар „Вук”. У писаном образложењу предлога ове иницијативе стоји да нови назив, краћи и једноставнији, треба да олакша комуникацију са иностраним позориштима, као и маркетиншке и рекламне акције и програме.
– Назив „Вук” је уобичајен у свакодневном говору, краћи је и једноставнији. Променом имена остала би и даље препознатљива одредница личности Вука Стефановића Караџића и оно што карактерише нашу установу, а то је неговање српског „писма” – каже Светислав – Буле Гонцић, управник Установе културе „Вук Стефановић Караџић”.
Изгледа да ово објашњење није било довољно за све одборнике Скупштине града који су се о овом питању изјашњавали пре неколико дана. Против промене имена били су одборници Српског патриотског савеза и Партије уједињених пензионера Србије.
2015. град преузима l ову кућу и даје јој име УК „Вук Стефановић Караџић”
2019. УК „Вук l Стефановић Караџић” постаје Театар „Вук”
– Противимо се промени имена имајући у виду да је Вук Стефановић Караџић један једини, а у српском роду имате колико хоћете Вукова. Установе културе не треба да буду маркетиншког карактера, а став Српског патриотског савеза је да култура не сме да буде део тржишне економије – рекао је Жељко Ивањи, шеф одборничке групе Ивањи.
Са овим предлогом није се сагласио ни одборник са вишегодишњим искуством Профир Ранчић, из Партије уједињених пензионера Србије.
– Својевремено смо на Звездари имали познати Дом културе „Вук Стефановић Караџић”, са развијеном и разгранатом културном делатношћу. Не тако давно он је расформисан у Установу за културу „Вук Стефановић Караџић”, са суженом делатношћу да бисмо сада добили Театар „Вук”. Овим називом Театар „Вук” обесмишљено је име, а и дело Вука Стефановића Караџића као реформатора српског језика, књижевника и историјске личности и нанесена увреда његовим поштоваоцима – рекао је Ранчић. Он је истакао да је неуверљиво образложење иницијатора да се име позоришта мења из пословних разлога.
– Вук може бити Вук Бранковић и Вук Драшковић и Вук Јеремић па и онај симпатични вук из оне дечје песмице „Вуче, вуче, бубо лења”. Ја бих заиста да чујем компетентно решење коме Вуку ми дарујемо име театра. Вук Стефановић Караџић се не може претпостављати, нити бити сваки Вук који се тако зове. Он је јединствен. Чини ми се да се ово што се ради с његовим именом мало личи на опроштај. Нико нема права да у име било којих назора, па и пословних, скраћује име овог нашег часног великана – напоменуо је на седници Ранчић.
Зграда у Булевару краља Александра 77а у којој се налази УК „Вук Стефановић Караџић”, односно Театар „Вук” подигнута је педесетих година прошлог века и у њој се налазио Дом културе.
Запослени причају да је деведесетих година, када је СР Југославији уведен ембарго, театар који је деловао у оквиру ове установе био једина трупа из наше земље која је имала гостовање у Америци.
Општина Звездара је 2005. године у овој згради основала Установу културе „Вук Караџић”.
Због нагомиланих дуговања, одлуком општине Звездара пред крај 2014. покренут је поступак ликвидације ове куће културе. Наредне године из општинске надлежности ова кућа прешла је у руке града, када је и „преименована” у УК „Вук Стефановић Караџић”.
Меморијал „Зашто?” посвећен погинулим радницима РТС-а

На иницијативу Јавног сервиса Србије усвојена је одлука на Скупштини града да се погинулим радницима РТС-а у НАТО бомбардовању 1999. године подигне споменик – меморијал „Зашто?”.
Меморијал би требало да буде изграђен на простору уоквиреним зградом РТС-а, Дечјег културног центра ка делу парка где се већ налази споменик „Зашто ?” који је интегрални део споменичке културе.
Подизање меморијала финансираће се средствима РТС-а. Споменик ће бити подигнут у складу са идејним решењем са конкурса који је спроведен пре шест година.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.