Затражено да се законом дефинишу критеријуми за отварање апотека
Представници више од 1.500 здравствених установа, апотека у приватном и државном власништву и апотека приватних пракси окупљених у неколико удружења апеловали су данас на Владу и Скупштину Србије да приликом усвајања новог закона о апотекарској делатности уврсте изостављену одредбу о демографско-географским критеријумима за отварање апотека, јер је у супротном, како су оценили, њихов опстанак и квалитет здравствене заштите доведен je у питање.
Подршку том захтеву дали су и Фармацеутски факултет Србије и Савез апотекарских удружења Србије.
„Апотекарска делатност је требало да буде уређена посебним законом о апотекарској делатности о коме се расправљало и који је прошао јавну расправу пре више од две године. У Предлогу закона је постојао члан којим би се на известан начин ограничило насумично отварање апотека уз помоћ демографско-географских критеријума и на тај начин успоставила Мрежа апотека”, истиче се у саопштењу представника апотека.
Како је наведено, усвојен је предлог да се апотеке могу отворити на 300 метара раздаљине и да је критеријум да 4.000 становника гравитира ка једној апотеци, али да је у прошлогодишњем законском предлогу географски критеријум смањен на 200 метара.
Таква одредба, како је објашњено, предложена је по угледу на друге европске земље како би се сачувала одрживост и квалитет рада апотека које послују у строго регулисаним условима, као што су од државе прописане цене лекова и марже.
„У већини европских земаља уређен је број апотека преко демографско/географских критеријума и просек је 4.200 становника по апотеци, а просечна раздаљина се креће од 250 до 500 метара. И у нашем окружењу у Македонији, Хрватској и БиХ постоје ове одредбе приликом отварања нових апотека”, наводи се у саопштењу.
Међутим, како је истакнуто, члан о демографско-географским критеријума који се односио на све апотеке „нестао” је изненада из текста Предлога закона који се нашао у скупштинској процедури, и замењен је чланом који се односи само на апотекарске установе у јавној својини (државне апотеке).
Представници апотека су указали да је према стандардима који се примењују у земљама ЕУ оптималан број апотека у Србији око 1.800, а да се процењује да их тренутно ради око 3.900 и да је само у последње две године отворено 900 нових апотека.
„Овако велики број апотека угрожава њихову економску стабилност а самим тим угрожен је и квалитет здравствене заштите. У тој беспоштедној борби за опстанак обарањем цена апотеке често урушавају квалитет своје основне делатности: губе неопходна средства за улагање у техничко-технолошку опремљеност, управљање квалитетом, едукације, адекватне кадрове...”, наводи се у саопштењу, преноси Бета.
Упозорено је и да, упркос томе што према садашњој законској регулативи апотеке у свакој смени морају да имају запосленог фармацеута, то врло често није случај „управо због бруталне тржишне борбе”, и да ће ти проблеми бити све израженији са порастом броја, али падом ликвидности апотека.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.