Настављене међусобне оптужбе у јеврејској заједници
Представници обе струје у јеврејској заједници Србије одржали су данас одвојене конференције за новинаре на којима су, поред међусобних оптужби, изразили очекивања да ће избори заказани за 17. март помоћи да се реши део проблема насталих када су на основу Закона о реституцији почели да добијају 950.000 евра годишње.
Једина позитивна заједничка тачка на обе конференције био је Закон о отклањају последица одузимања имовине жртвама Холокауста, који је и за једне и за друге најбоље решење у овом делу Европе, чак и шире.
Није их ујединила ни судбина концентрационог логора Топовске шупе током Другог светског рата, на чијем месту би требало да се гради тржни центар.
Савез јеврејских општина чини девет активних општина, а Савезу не достављају извештај о потрошеним средствима три општине - Београд, Земун и Кикинда, рекао је рабин Исак Асиел на конференцији за новинаре на којој су говорили Роберт Сабадош, Бране Поповић и глумица Јелисавета Сека Саблић.
Рабин тврди да је Јеврејску општину Београд (ЈОБ) узурпирала мања група чланова на челу са опозваним председником Данилом Медићем и неколицином плаћеника, а уз подршку интересних група структура ван јеврејске заједнице.
„ЈОБ је у децембру изгласала неповерење Медићу и дотадашњој управи потврдила подршку, односно изабрао је нову привремену управу на челу са Дубравком Вајићем”, рекао је Асиел, који каже да је већина чланства уз њих.
Сабадош, председник Савеза, изразио је незадовољство што Министарство правде није уписало Вајића у регистар цркава и верских заједница уместо Медића и очекује да се то неће десити и председнику који треба да буде изабран 17. марта.
Светски јеврејски конгрес зна за проблеме и мешање у аутономна питања јеврејске заједнице у Србији и затражио је од Министарства да изврши промене у регистру, казао је он.
Према његовим речима, то што се дешава у Београду утиче на опстанака јеврејске заједнице, преноси Танјуг.
Сабадош сматра да у заједници не постоје две струје, већ борба већине против интересне групе.
Основни циљ неколицине људи око Медића су средстава која Јевреји добијају на основу Закона о отклањају последица одузимања имовине жртвама Холокауста, а које немају наследнике, рекао је Поповић и навео да је „та група направила дуг од 200.000 евра”.
Држава уплаћује новац Савезу јеврејских општина који га дистрибуира општинама чија је обавеза да подносе месечни извештај о трошковима, навео је Поповић и додао да ЈО Београд, Земун и Кикинда то нису учиниле првог месеца, што је разлог зашто нису даље добијале новац.
Поповић, који је представник привремене управе, рекао је да Савез добија „крвав новац” који не сме да се троши како коме пада на памет, већ само за 10 законом предвиђених пројеката.
Јелисавета Саблић је изразила жаљење што је та заједница након више деценија постојања престала да буде оаза окупљања и подршке.
„Никава љага није пала на заједницу већ реалност друштва у коме живимо”, рекла је она и додала да су се проблеми појавили са новцем и феудалцем који најбоље зна шта ће са њим.
По речима Саблић, „тај невидљиви господин” пронашао је поткупљиве људе у заједници који сада харају и раде шта хоће.
И све би било тако да се нису десиле Топовске шупе и пробудиле људе, рекла је глумица.
„Топовске шупе су биле пакао и ужас какав само садистичка имагинација може да замисли, болно место за сваког човека... и почели су да потписују уговоре за продају како би се на том месту градио тржни центар”, рекла је она.
На одвојеној конференцији за новинаре, представници три општине, којима је прикључена и ЈО Приштина, Данило Медић је затражио смену рабина.
Александар Нећак га је подржао, уз наводе да је смена битна јер је рабин покренуо лавину ружних прича.
Истог мишљења је био и члан управе ЈОБ Аврам Израел, који сматра да је покушај да се сукоб реши унутар заједнице пропао када је рабин изашао у јавност са проблемима.
Говорећи о новцу који нису добили, Медић је навео да Савез није процедурално ни нормативно уредио трошење средстава по било ком законском основу, али да је Одбор за надзор натерао Савез да унајми агенцију која ће урадити све оно што закон налаже.
Изреал је навео да је њихов циљ да укажу на неправилности у трошењу новца од повраћаја имовине који, како сматра, није у основи сукоба.
„Повраћај имовине је претпоставка да јеврејска заједница живи од својих прихода, а не од донација светског и европског јеврејског конгреса”, рекао је Израел, који је устврдио да ЈО Београд, Земун, Кикинда и Приштина чине две трећине јеврејске заједнице.
Израел је рекао је да се новоизабрано руководство узда у законе Србије и правичну одлуку Министарства правде.
Као важно је оценио то што су они спречили искључивање ЈО Приштина из Савеза, а што је била намера друге стране.
Председник ЈО Земун Ненад Фогел казао је да антисемитизам у Србији потиче из јеврејске заједнице, да су његови носиоци самозвани председник Савеза, Сабадош, и Асијел, за кога сматра да је недостојан да буде рабин.
Првој конференцији присуствовао је и Давид бен Аврахам који је медијима доставио саопштење о томе да је је његов текст о критичној и озбиљној ситуацији у „малој јеврејској заједници у Србији”, узурпираној од интересних група, објавио „The times of Israel”.
Медић за њега тврди да је Тунишанин који је спалио Куран, а који је уз помоћ рабина Исака Асиела променио име и постао Јеврејин.
Према последњем попису у Србији било је 787 Јевреја, док Савез има око 4.000 чланова.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.