Уторак, 17.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Погубне последице замрзнутог конфликта

Албанци су схватили да им замрзнути сукоб више одговара него преговори. Краткорочне последице видимо у последњој години
(Новица Коцић)

Резултати политике замрзнутог конфликта на КиМ од 2000. до 2012. су погубни. Насиље и етничко чишћење над Србима до 2003. Покољ над српском децом у Гораждевцу у мају 2003. Погром над Србима 17. марта 2004. године (убиства, рањавања, спаљени домови и светиње, етничко чишћење). Пропали преговори о КиМ у Бечу у марту 2007. Проглашење независности Косова у јануару 2008. Независност Косова признало је више од 100 држава. У октобру 2008. донета је резолуција Генералне скупштине УН (на иницијативу Србије), којом се тражи од Међународног суда правде (МСП) да дâ своје саветодавно мишљење у вези са следећим питањем: Да ли је једнострано проглашење независности од стране привремених институција самоуправе на Косову у складу са међународним правом? Међународни суд правде је у јулу 2010. изнео своје мишљење да проглашење независности Косова није противно међународном праву и Резолуцији 1244. Потом су преговори о КиМ у септембру 2010. пренети из надлежних Уједињених нација у ненадлежну Европску унију.

У последњих годину дана Приштина је одлучила да још више одуговлачи и замрзне преговоре и да интензивира своју агресивну политику замрзнутог конфликта, која подразумева уназађивање преговарачког процеса. Последице замрзнутог конфликта у последњих годину дана су следеће: Зверски напад албанских специјалаца на Србе у Митровици 26. 3. 2018. Повређене су 33 особе, од којих пет теже, ухапшен је и лакше повређен Марко Ђурић, шеф канцеларије владе за КиМ. Влада у Приштини увела је таксе од 100 одсто на увоз робе из Србије у новембру 2018, чиме је Србији нанета штета већа од 100 милиона евра. Средином децембра 2018. Скупштина у Приштини усваја законе о оснивању војске Косова. Крајем децембра 2018. Косово и Албанија потписују Споразум којим се бришу границе између Косова и Албаније, чиме је најављено њихово уједињење. Почетком фебруара 2019. без разлога је смењен Ненад Рикало, министар пољопривреде у приштинској влади. Почетком марта 2019. скупштина у Приштини усвојила је антисрпску платформу. Та платформа, којом се онемогућава наставак дијалога, предвиђа, између осталог, признање независности, укидање Резолуције 1244 и оснивање суда за злочине које су наводно починили Срби.

Албанци су схватили да им замрзнути сукоб више одговара него преговори. Краткорочне последице видимо у последњој години. Дугорочне штетне последице су економске и демографске. Највећа економска штета почеће да настаје за седам до 10 година и надаље ће расти. Ако на КиМ остане статус кво, у периоду од 2020. до 2028. године очекује нас укупан нулти или негативан раст у односу на 2017. годину. Просечна зарада у 2028. тешко да би могла да пређе 400 евра, док би просечна пензија била на нивоу од 220 евра и тиме би Србија највероватније постала најсиромашнија земља Европе. У том сценарију демографски изгледи Србије били би крајње песимистични и неперспективни.

Укупан број становника Србије био би смањен за 44 процента до 2060. године, уз огромно смањење становништва радног узраста и уз просечно веома старо становништво. Данас проценат старијих од 65 година износи око 19 одсто. Ако на КиМ остане замрзнут конфликт, проценат старијих од 65 година у Србији 2060. године износиће чак 30 одсто. Просечна старост становништва у Србији данас је 43 године. Просечна старост становника Србије 2060. године, уз замрзнути конфликт на КиМ, износиће чак 50 година. Нове краткорочне последице на својој кожи највише би осетили Срби на КиМ (нови облици погрома, заузимање „Трепче” и Газивода од стране Албанаца, напади на север Косова и српске енклаве...).

Замрзнути конфликт значи жртвовање 120.000 Срба на КиМ утопијама о „Косовском завету”, „Светој земљи” и „Небеској Србији”. Политика замрзнутог конфликта је проалбанска политика. У том светлу треба се поклонити надљудским напорима председника Вучића да постигне компромис у вези са КиМ и избегне даље погубне последице статуса кво.

* Политички аналитичар и градски одборник СНС-а

 

Прилози објављени у рубрици „Погледи” одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листа

Коментари24
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Goran Matić
O čemu piše ovaj čovek. Da li je ovo još jedno apologetsko dodvoravanje vlasti ili čovek jednostavno nije obavešten. O kakvom konfliktu je reč? Šta je tu zamrznuto? Život nije "kilo od buta" da može da se "zamrzne" i sve što se događalo posledica je ne "zamrzavanja" već loše politike nekompetentnih političara sa obe strane. "Zamrznut konflikt" je danas samo neuverljiv alibi za učinjene propuste uzalud potrošenih pet godina briselskih razgovora kad smo posle "vođstva od 5:0" došli do 0:5 za Albance! Ali i sondiranje terena da se u smislu dogovora sa Zapadom preda Kosovo nekakvim "kompromisom" zbog dece i budućnosti!
DAN
Onaj komentar što pominje Severnu Irsku treba da zna da je konflikt sređen ugovorom tz"Na Veliki Petak" čim,e je i Republika Irska priznala Severnu Irsku kao deo Ujedinjenog Kraljevstva ali pod uslovima ugovora. Jedan uslov je i transparentana granica Irske i UK. Ali, to je sad i največi problem kod Breksita jer UK izlazi iz EU pa granica neče biti tako transparentna ! Inače, problem Severne Irske je bio i politički i skonomski težak i za takvu ekonomiju kao UK. Np, u Severnoj Irskoj je bilo znatno veče osiguranje i firme su bežale !
Ratko Drekalović
Uvažena redakcijo i cenjeni gdine Bakarec. Pročitajte sve komentare i očigledno je, na licu mesta, da vas ne podržava nijedan čitalac. Šta možete zaključiti? Razumem slobodu štampe, slobodu mišljenja - ali ne da uporno svoj stav namećemo drugima ( vi objavite koliko ste komentara sa istim smislom i ciljem ovog cenjenog gdina publikovali). Zato u ovom momentu najiskrenije preporučujem cenjenom autoru da pročita najnovije javno obraćanje Preosvećenog Vladike Sergeja "Krivi smo što jesmo" (sajt Eparhije bihaćko-petrovačke). I da poseti Vladiku Sergeja pre objavljivanja nove kolumne o KiM i posavetuje se o svom mogućem tekstu. Redakciju molim jer sam uz Politiku već 55 godina da s ovim mojim komentarom ne trenira košarku ( virtuelno prebacivanje u koš). Inače vidi se koliko su svi komentatori realno i tačno, srpski, izneli svoje stavove. Sve ih preporučujem a eksplicitno onaj da nam cenjeni gdin Bakarec prvom prilikom objavi metodoligije i postupak utvrdjivanja publikovanih brojki i %.
Саша Јовановић
Ко је докон нека пронађе све изјаве, овог прелетачевића, од пре неколико и више година. Видећете колико су му уверења била "чврста" и колико се може веровати овом тексту односно његовој основној поруци. Него је човек добио налог да и он мало подложи ватру у процесу кувања жабе тј. сопстеног народа.
Боба
E да су Карађорђе и Милош имали овакве аналитичаре да им израчунају штету од "замрзнутог конфликта" са Турцима па Бакарец би данас био Бушатлија. Нисмо сви сисали весло. Узгред - дозовите се памети СНС-овци да вас народ не би стално подсећао да поштујете устав и прогласите већ једном очигледно - окупацију. Чекали смо 5 векова да оду турски окупатори, отићи ће и ови далеко пре а и ви са власти ако наставите ову наопаку проалбанску пропаганду.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.