Јевреји чекају одговор Министарства правде
Министарство правде примило је захтев Савеза јеврејских општина Србије за упис у Регистар цркава и верских заједница новог председника Јеврејске општине Београд Александра Јинкера, потврђено је „Политици” у овом министарству.
Како се наводи у писаним одговорима нашем листу, законски рок за доношење одлуке је 60 дана, и то од подношења уредне и потпуне документације.
„Министарство правде, у складу са Законом о управном поступку, спроводи посебни испитни поступак и након спроведеног поступка, утврђивања свих релевантних чињеница и уз учешће свих странака у поступку, Министарство правде доноси одлуку”, прецизира се у одговорима.
Привремена управа Јеврејске општине Београд организовала је у недељу, 17. марта, изборну скупштину, на којој је са 334 гласа чланова општине за новог председника изабран Александар Јинкер. Он је у уторак одржао конференцију за новинаре и изјавио да је изборној скупштини присуствовало 345 чланова Јеврејске општине Београд и да је то друга највећа скупштина у послератној историји у престоници. Медијима је тада речено и да је Данило Медић, који се у поменутом регистру води као председник ЈОБ, а којег привремена управа сматра опозваним, добио пет гласова. Јинкер је навео и да је Медић на ванредној скупштини у децембру прошле године опозван са 231 гласом, а да је у октобру 2017, када је изабран да буде на челу највеће јеврејске општине у Србији, добио 187 гласова.
– Цела заједница хтела је да прекине мандат ономе ко је узурпирао јеврејску заједницу, који се нетранспарентно понашао и трошио новац, а да чланови не знају куда је тај новац ишао. За годину и по, откада је Медић председник ЈОБ, нисмо успели да видимо ниједан извештај управе, колики су расходи, на шта се троши новац. То је једна мала група која је заинтересована само за финансије добијене законом који је донела Србија. Они и даље месечно, према нашој процени, приходују негде око 50.000 евра од издавања некретнина које су добили наследници. Ми не знамо на шта се троши тих 50.000 евра – рекао је Јинкер.
Обавештавајући новинаре да је СЈОС предао захтев Министарству правде, он је додао да апелује на ресорно министарство „да уради онако како је законом предвиђено, јер јеврејска заједница тренутну ситуацију не може више да истрпи”.
Поводом избора у недељу, медијима је ових дана прослеђено и саопштење Информативне службе Јеврејске општине Београд. У њему се наводи да је „криминална група која је насилно и незаконито запосела зграду Јеврејске општине Београд одржала скуп који покушава да представи јавности као изборе”. Додаје се и да ће се одлуком Већа ЈОБ „легална скупштина одржати 14. априла 2019. под медијацијом и праћењем изборног процеса од стране Светског јеврејског конгреса”. Убрзо потом, огласили су се и представници Светског јеврејског конгреса и истакли да се нису сложили да надгледају изборе ни 14. априла ни било којег другог датума. У образложењу из њихове канцеларије истиче се да су две групације које се надмећу за руководство у ЈОБ обавештене да ће Светски јеврејски конгрес размотрити да прати изборе једино ако се обе стране сложе да одрже изборе заједнички и договоре се око јединственог датума њиховог одржавања. У најновијем саопштењу Информативне службе ЈОБ одговорност за неучествовање Светске јеврејске организације у изборима пребацује се на другу страну, која, како се наводи, није прихватила понуђену иницијативу „легалног руководства ЈОБ”.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.