Стручњаци против свакодневног туширања
Велики број људи има навику да се тушира ујутру и увече, а купање једино прескачу у случају веома хладног времена. Осећај свежине и чистоће који имају после туширања многи сматрају веома важним за јутарње разбуђивање, а неки истичу да не могу увече да оду на починак уколико се нису опустили у мирисној купки.
Ове навике стручњаци сматрају погрешним јер истичу да нису добре за здравље коже и да се комплетно треба истуширати само једном до два пута недељно. Једно истраживање на Колумбијском универзитету показало је да иако људи мисле да ће честим туширањем бити чистији – то није случај у бактериолошком смислу јер не штити од болести. Често туширање исушује кожу, у којој затим настају микропукотине, погодне за продирање микроба. Уклањање природних заштитних уља са коже може да поспеши раст штетних бактерија и на тај начин наруши имунолошки систем организма.
Са овим ставом стручњака сагласна је и примаријус др Горана Исаиловић, дерматолог Високе здравствене школе струковних студија, која наглашава да се честим туширањем и коришћењем сапуна и купки уништава одбрамбена снага коже.
– Само два пута недељно препоручљиво је да се људи туширају купкама и сапунима. Ако неко хоће да се тушира сваког дана, онда то треба да чини само водом. Посебно треба избегавати купке и сапуне који пене. Сматра се да често туширање утиче да кожа постане сува и да је склонија инфекцијама зато што јој се уништава површински слој који штити кожу од патогених микроорганизама – наглашава др Исаиловић и додаје да ово не важи за прање руку које треба да буде често.
Када је реч о туширању наших грађана, подаци из 2009. године су показали да навику свакодневног туширања има половина одраслих становника престонице, а око 17,6 одсто људи је признало да то чини сваког другог дана. Истраживање здравља становништва Србије из 2013. године које је радио Институт за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут” показало је да се две трећине деце тушира више од три пута недељно (66,2 одсто), што је значајно већи проценат него 2006. године (када је то чинило 54 одсто). Навику редовног туширања чешће имају деца из Војводине (87,6 одсто), градских насеља (72 одсто) и из материјално добростојећих домаћинстава (85,5 одсто).
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.