Столтенберг разуме да су у Србији и данас болне успомене на бомбардовање 1999.
ПРАГ - Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг изјавио је да разуме да су успомене у Србији на бомбардовање и даље болне и да је за њега сваки губитак живота цивила трагедија, али је подсетио да је НАТО од тада на Косову да гарантује безбедности свих становника, укључујући ту и Србе.
„Грешке не пребрајам. Наравно, увек смо настојали да извучемо поуке из прошлости, из наших мисија и операција”, изјавио је Столтенберг у пригодном интервјуу чешком јавом радио сервису Радожурнал поводом 70. годишњице оснивања НАТО.
На питање о грешкама које су западни савезници починили током седам деценија постојања пакта, рецимо бомбардовање Србије које се и данас оспорава, Столтенберг је рекао да када је Балкан у питању не треба заборавити да је НАТО помогао да се ту окончају два рата.
„Прво рат у Босни и Херцеговини где смо били сведоци зверстава и масакра у Сребреници. А затим смо видели насиље над цивилима на Косову. Ни више од годину дана дипломатских напора није водило ка заустављању. И зато смо ишли тамо, да помогнемо да се оконча то насиље и убијање цивила. Од тада је НАТО на Косову и помаже да се гарантује безбедности и штите сви становници. Укључујући ту и Србе”, рекао је генерални секретар НАТО, преноси Бета.
Јенс Столтенберг је говорећи о детињству у Београду казао да има блиски однос према Србији и целој бившој Југославији и да га за њих везују све саме лепе успомене и пријатељи тако да се много пута у Србију враћао.
„Током бомбардовања, сећам се, разговарао сам са својим пријатељима који су живели у Београду и Србији. Сматрам да је важно сазнати директно од погођених људи шта они мисле. Није било једноставно”, рекао је он.
„Разумем да су успомене на операцију НАТО из 1999. године у Србији и даље болне. Морамо, међутим, да имамо на уму да је циљ присуства НАТО била заштита живота и спречавање насиља над цивилним становништвом. Сваки губитак невиних живота јесте трагедија и ја сам изјавио саучешће свима који су изгубили своје најближе на обе стране тог сукоба”, рекао је Столтенберг.
Генерални секретар НАТО оценио је да најважније што је НАТО успео током свог постојања јесте да је одржао мир, јер људи који су оснивали НАТО преживели су два светска рата и главни циљ им је био да се тако нешто више никада не понови.
„На крају хладног рата НАТО је имао 16 чланова, сада нас је 29 а ускоро ће нас бити 30 када се прикључи Северна Македонија. А највећи успех Алијансе је било то да је успела да одржи мир. Успела је то веродостојним застрашивањем и ефикасном одбраном. Разлог зашто желимо да будемо јаки, зашто инвестирамо у наше оружане снаге није настојање да испровоцирамо сукоб, већ да га одговоримо да не буде”, казао је Столтенберг.
НАТО не жели нови Хладни рат
НАТО не жели нову трку у наоружању, ни нови Хладни рат са Русијом, али ће знати да се брани ако то буде било неопходно, изјавио је данас у Вашингтону генерални секретар Алијансе Јенс Столтенберг поводом 70 година постојања те организације.
Столтенберг је у говору у америчком Конгресу, упутио апел за „очување јединства” 29 чланица НАТО-а, пошто су се појавиле несугласице између САД и Турске.
Бивши премијер Норвешке је на крају говора добио овације посланика у Конгресу. Столтенберг је завршио говор обећањем свих чланица уласком у Алијансу - „Један за све, сви за једног”.
„Пребродили смо несугласице у прошлости и треба да превазиђемо разлике и у будућности”, рекао је Столтенберг.
Генерални секретар НАТО је рекао да је Русија међу „изазовима без преседана” с којим се суочава Алијанса, преноси Бета.
Столтеберг је позвао још једном Русију да поштује Споразум о нуклеарним снагама средњег домета (ИНФ) који је потписала са САД током Хладног рата.
„Не желимо нову трку у наоружању. Не желимо нови Хладни рат”, додао је Столтенберг наводећи да ће НАТО предузети неопходне мере како би осигурала безбедност.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.