У БиХ тридесет самоубистава због кредита у швајцарцима
Од нашег сталног дописника
Бањалука – Проблеми грађана БиХ који су се пре десетак година задужили у швајцарском франку делимично су решени пре око две године. Њима је, како су нам објаснили у Удружењу корисника кредита (УКК) „швајцарац”, понуђен отпис дела дуга из остатка кредита, то јест 30 одсто за запослене или 50 одсто за оне у неповољнијој финансијској ситуацији.
Банкари су, подсећају у том удружењу, такав предлог ставили на сто у време када су власти у два ентитета, РС и ФБиХ, запретиле законом о конверзији, којим je требало да кредити из швајцарског франка буду прерачунати у домаћу валуту. Од законских решења се одустало, а велики део корисника кредита је пристао на понуде банака.
У „швајцарцу” немају податке о томе колико је људи у БиХ остало без кућа или станова услед проблема изазваних узимањем кредита у швајцарском франку и променљивом курсу те валуте. Они, међутим, уверавају да је минулих година било случајева у којима су судски извршитељи због дугова принудно исељавали људе.
Такве податке могуће је добити само у банкама, али у „швајцарцу” кажу како се од банкара углавном може чути само да исељавања није било. У овом удружењу жале се и на „медијски мрак”, па тврде да су ради тога многе ствари „остале скривене од јавности”. „Банке су пристале да отпишу 30 одсто кредита за запослене или 50 одсто за незапослене кориснике кредита у францима. Уз услов да се корисник писмено одрекне права на тужбу”, рекла је Маја Кнежевић, председница скупштине УКК „Швајцарац”.
Каже да јој није познато колико је дужника пристало на отпис дела дугова. „Према неким нашим подацима, у БиХ је било око 9.600 корисника кредита у швајцарском франку, које су подигли између 2006. и 2008. године, а остало је око две хиљаде судских поступака у БиХ”, додаје она.
С друге стране, банкари углавном тврде да је највећи број корисника кредита у швајцарцима пристао на овај договор. У Удружењу „Швајцарац” тврде да банке преувеличавају њихов број.
„Ово је проблем државе и система, а не корисника кредита. Код нас није законски уређено да је валутна клаузула уопште дозвољена. Окружни судови по РС, као и Врховни суд РС, доносе пресуде у корист банака иако за то немају законско упориште. У Федерацији БиХ постоје само две или три пресуде кантоналних судова, у обе су уговори проглашени ништавним”, наводи Кнежевићева. Она као важан детаљ издваја то што су пресуде у основним судовима у РС увек у корист клијената, али истиче како судови на вишим инстанцама доносе пресуде у корист банака јер судије закључују како је дозвољена валутна клаузула, те да купац треба да сноси терет те курсне разлике. „Било је принудних исељавања из станова. Али и 30 самоубистава због тих кредита. До пре годину дана била је то заиста тешка ситуација. Било је случајева да људи изгубе некретнину, па смо с банком тражили решење како би се људи некако вратили у куће”, испричала је Кнежевићева за наш лист.
Кемал Дураковић, председник Удружења „Швајцарац”, каже да банке тврде да је велики део људи прихватио олакшице, али да то није ни приближно у мери у којој то тврде банкари. „Дешавају се исељавања људи, нема званичних података, али знамо да банка тужи за неплаћени кредит и да до момента продаје некретнине прође шест месеци. А када је обратно – ево већ десет година чекамо”, каже Дураковић.
Из овог удружења наводе како више судске инстанце које су ниже доносе пресуде у корист клијената, али да их више судске инстанце где предмети доспевају по жалбама банака из неког разлога „држе у ладицама”.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.