Све мање рода слеће у БиХ
Од нашег сталног дописника
Бањалука – Статистички подаци показују да је простор БиХ и оба ентитета – Републике Српске (РС) и Федерације БиХ (ФБиХ) – из године у годину све празнији. Сваке године на свет долази све мање становника. Опори тренд већине земаља, најпре оних у региону и транзицији, не заобилази ни БиХ.
Становништво БиХ је све старије, из године у годину је све мање рођених, а све више оних који се одлучују на одлазак из БиХ. Мигрирају и целе породице, а све је више сајмова за запошљавање које друге државе организују на територији БиХ.
Минуле године у РС је рођено 8.802 малишана. Од краја рата, никада на свет није дошло мање беба. У првим послератним годинама, годишње се рађало и до 15.000 беба. Крајем деведесетих, број рођених кретао се око 12.000 до 13.000, да би каснијих година просек износио око 10.000 рођених малишана годишње.
Са проблемом негативног природног прираштаја суочава се и ФБиХ. И у том ентитету годишње више људи умире него што се роди. Разлика између броја рођених и умрлих у ФБиХ је, у просеку, 2.000 сваке године. Док је у РС та разлика око 5.000 људи.
И мада је природни прираштај негативан у оба ентитета, јер више људи умире него што их се роди, а и стопа рађања је у паду и у ФБиХ и у РС, статистички показатељи су незнатно повољнији у суседном ентитету.
Тамо се годишње рађа дупло више малишана него у Републици Српској, што приближно одговара омеру укупне популације, јер је ФБиХ по броју људи двоструко већа од РС. Према последњем попису, у РС живи око 1,1 милион људи, а у ФБиХ око 2,2 милиона становника.
На пример, у Федерацији БиХ је 2015. рођено 19.358 малишана, а наредне године 19.655, да би 2017. на свет дошло 19.824 новорођенчета.
Посматрано у истом периоду, у Српској је 2015. рођено 9.357 малишана, годину после 9.452, а 2017. на свет је дошло 9.339 беба.
Негативан наталитет није једини проблем земље која се гуши у сталним етничким политичким превирањима. Из БиХ се све више људи исељава. По подацима Уније за одрживи повратак и интеграције, из БиХ се, у периоду од 2013. до 2017, иселило више од 150.000 људи. Према подацима УН, БиХ је трећа у свету по паду броја становништва, после Молдавије и Бугарске. Горке процене су да би се до краја овог века становништво могло преполовити. Влада РС је почетком минуле године финансијски помагала незапосленим породиљама, са око 200 евра месечно. Оне су добиле помоћ у трајању од годину дана или осамнаест месеци, зависно од тога да ли су у том периоду добиле прво, друго или треће дете.
Због схватања озбиљности проблема, пре два месеца је у РС основан Савет за демографску политику. Од тог тела се очекује да властима препоручи мере које ће поспешити наталитет. Премијер РС Радован Вишковић каже: „Ми изгледа имамо проблем код доношења одлуке да рађамо прво дете, а не треће и четврто. Према томе, рекао сам да видимо искуства из окружења.”
Да се мерама мора пожурити, говоре и подаци да је у посљедњих 20 година уписано 30 одсто мање основаца, 20 одсто мање средњошколаца, а 30 одсто је мање и новорођених, извештава Алтернативна телевизија. Демографи у РС наводе да економске мере подстицања рађања нису једине које могу ублажити неповољну статистику, али да јесу важне и да треба да буду системске и дугорочне.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.