Тамиш на таласу туризма
Панчево – Река Тамиш и њених 350 километара обале од маја ће бити новина у туристичкој понуди Србије и Румуније, захваљујући пројекту „Еко Тамиш – нови туристички производ”, Интерег ИПА програма прекограничне сарадње две земље. Привредна комора Србије, Регионална комора јужнобанатског округа у сарадњи са Покретом горана и Центром волонтера Панчево и, с румунске стране, две асоцијације – „Милтонија” из Темишвара и она за промоцију и развој туризма, уједињени приводе крају пројекте развоја туристичких и економских потенцијала заједничке реке, како би од предстојеће сезоне заживели као одрживи.
Дуж тока банатске „кичме”, од настајања у Румунији до ушћа Тамиша у Дунав код Панчева, постављају се осматрачнице за птице, мостићи, обележавају бициклистичке стазе, уређује простор за спортски риболов, постављају клупе, столови, канте за отпатке, инфо-табле, путокази... Туристима ће на располагању бити и још један катамаран у Панчеву, кануи и бицикли за изнајмљивање. Пројекат је спровођен годину и по дана, за шта је Европска унија издвојила милион евра, а суфинансирају га и државе учеснице, како би допринеле развоју мање познатих локација и понуде дуж читавог тока Тамиша.
„Имамо значајне потенцијале, међутим, у континенталном туризму нисмо имали прави одговор за веће привлачење туриста. Историја, обичаји, гастрономија, народна радиност туристима могу бити интересантни. Оно што нам недостаје јесу већи смештајни капацитети, па је и циљ да их, без великих инфраструктурних захвата, подигнемо на виши ниво”, каже др Марко Ћулибрк, директор РПК Јужнобанатског управног округа, напомињући да је време искоришћено и за наступе на сајмовима, организовање тренинг-центара, где је прошло 230 полазника, од чланова локалних самоуправа, микропредузећа из регије, различитих удружења до аниматора.
У припреми су промотивне туре за представнике медија и туристичке раднике, мапирани каталози на српском и енглеском језику за пецароше, оне који би да пешаче, возе бицикл или посматрају птице, а активности прати и електронски водич у пружању што квалитетније услуге на овом потезу. Осим опремања обала „кичме” региона, унапређена је и локална инфраструктура за све речене активности за које постоји интересовање домаћих гостију, али и оних из иностранства.
Оживљавањем долина лење реке живнуће и велики број насеља која се на њу ослањају и крај ње живе. Од маја, када ће велика регата означити крај овог пројекта, заправо започиње да се проводи у дело жеља привредника, туристичких посленика и домаћина да им гости што више бораве у природи, а Тамиш постане узбудљива дестинација, оаза еколошког туризма и локомотива одрживог развоја локалних заједница.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.