Цигла у виртуелном Берлинском зиду
У праву је био заменик шефа руске дипломатије Александар Грушко када је почетком ове седмице оценио да је тренутно стање у међународним односима све више налик свету уочи Хладног рата. Руски дипломата је, међутим, пропустио прилику да укаже на праве актере новог глобалног надгорњавања. Његова објава да су Москва и НАТО „у потпуности прекинули цивилну и војну сарадњу” никако није за потцењивање, али обарање руку нека друга два џина одредиће изглед света у 21. веку. Пузајући сукоб Америке и Кине сада се најчешће прати у контексту трговине и бизниса, али нико више не сумња да ће управо овај дуел исцртати обрисе неког новог светског поретка.
КО ЋЕ ПРВИ БАЦИТИ КАМЕН: Немачко регулаторно тело за телекомуникације саопштило је пре неколико дана да, упркос инсистирању Вашингтона, Берлин неће забранити кинеском технолошком џину „Хуавеју” да учествује у развоју мобилне мреже пете генерације (5Г). Нешто раније и сам Доналд Трамп говорио је о важности 5Г технологије за амерички напредак и поручио да је то „трка у којој Америка мора победити”. Упадљиво је, међутим, било његово уздржавање од помињања Кине. Оно је још упадљивије ако се само сетимо да је не тако давно, у фебруару, на Минхенској безбедносној конференцији, његов потпредседник Мајк Пенс, значајан део излагања посветио управо овој теми. Пенсовим речима, за САД је немогуће да „осигурају одбрану Запада, ако наши савезници зависе од Истока”. Потпредседник је, наиме, сугерисао Европљанима да куповином технолошке опреме од Кине доводе у питање војно-обавештајно савезништво са САД. Или још конкретније: 5Г је пре свега ресурс чија ће контрола одредити ко ће управљати светом у будућности и зато је неопходно савезничко збијање редова.
Но, овде „Хуавеј” представља само једну коцкицу у много ширем мозаику у којем се исписује мапа неког новог света. Трамп зато наглас не помиње кинеског технолошког џина иако његови изасланици широм планете из све снаге настоје да му што више поткрешу крила. Осим тога, председник ни на тренутак не губи из вида изузетно важне трговинске преговоре који се воде с Пекингом и не помишља да их због случаја „Хуавеј” доведе у питање.

РАВНОТЕЖА СТРАХА У ДИГИТАЛНОЈ ЕРИ: Неки од најбољих познавалаца сајбер безбедности оцењују да трка за овладавање 5Г технологијом није ништа друго до хладноратовска трка у наоружању скројена по мери нашег доба. Док су за време блоковске суревњивости Исток и Запад пребројавали ракете и нуклеарне бојеве главе, у савременим околностима се пребројава ко има контролу над више мрежа. 5Г као пета генерација бежичне, „вајерлес”, комуникације биће кључна за управљање како роботима или паметним аутомобилима, тако и системима који генеришу голи опстанака људских заједница попут контроле система за снабдевање пијаћом водом великих градова. Не треба зато бити превише маштовит па замислити да ће неки будући ратови бити одлучивани, не војним маневрима, него „искључивањем” непријатељске државе са мреже, чиме ће живот у њој фактички замирати. Економску, војну и наравно политичку надмоћ имаће онај ко пре „постави на ноге” ову технологију. За сада у трци води Кина, али још је рано за проглашење коначног победника.
ИМА ЛИ НЕСВРСТАНИХ: Забринутост западних стратега од потенцијалне кинеске доминације у 5Г технологији аргументује се страхом од цензуре садржаја на интернету. По тој школи мишљења, земље у којима кинески капитал буде стајао иза увођења ове технологије могу да очекују мањи ниво слободе у комуникацији у онлајн окружењу, као и филтрирање и тотално блокирање друштвених мрежа. Сумњичавце упућују да само погледају пример Русије у којој је пре неколико дана Дума подржала закон о „национализацији” мреже чиме је трасиран пут ка државној контроли интернета.
Критичари оваквог приступа одговарају да иако на Западу нема видљиве контроле интернета, не може бити говора ни о каквој апсолутној, већ пре о дозираној слободи. Подсећају на примере злоупотребе глобалне мреже, контроверзне случајеве надзора и прислушкивања сопствених грађана...
Па, да ли је онда у оваквим околностима могуће не сврстати се? Остати ни са једне стране неког новог, виртуелног Берлинског зида који се убрзано подиже? Бити Запад на Истоку и Исток на Западу?
У време четврте индустријске револуције, чини се да покрет несврстаних уопште није у моди.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.