И сличан и другачији
Дигитални фотоапарати класе суперзум личе једни на друге: већину одликује све компактније (а беспрекорно ергономско) кућиште и све већи зум.
Ни „Фуџијев” S8000FD није изузетак, а предвиђен је као супарник „Олимпусовим” SP-550 и SP-560 UZ, с којима има неколико сличности, а једна је механизам за стабилизацију слике на оптичком сензору (CCD shift). Овај систем се показао прилично ефикасним, а „Фуџи” је задржао и стари електронски метод са повишењем осетљивости – све у свему, велики зум се може успешно користити, чему доприноси и брзина.
Објектив има еквивалентни опсег жижних даљина од 27 до 486 милиметара, што је уобичајено у овој класи, а исто важи и за максималну резолуцију од осам мегапиксела. За разлику од директних конкурената, S8000FD има врло ограничен број нижих резолуција. Немамо примедби на квалитет оптике: хроматске аберација су приметне само на граничним подручјима, исто као и изобличења геометрије, а у макрорежиму објекту можете прићи на само један сантиметара.
Навикли смо да апарати ове класе имају све што је напредним корисницима потребно, па се и на S8000FD могу бирати приоритети, мануелни режим или ручно изоштравање. Мање искусни корисници могу да користе петнаест унапред дефинисаних режима, а и једни и други имају на располагању функцију препознавања ликова (до десет у кадру), интелигентни блиц и квалитено електронско тражило.
Укупан број опција је нешто мањи него у случају „Олимпусових” модела, али то не значи да их има мало, већ да су изостављне само оне које се такорећи сувишне. Највиша осетљивост у максималној резолуцији је ISO 1600, а ако се ограничите на четири мегапиксела, овај параметар се може подићи до ISO 6400. Шум је добро контролисан, тако да се у мраку могу правити употребљиве фотографије.
Будући да резолуције расту, а максимални капацитет xD меморијских картица (уобичајених за „Фуџијеве” апарате) већ дуже време стоји на два гигабајта (GB), „Фуџи” на нове моделе уграђује и алтернативну утичницу за SD картице, тако да у S8000FD можете да уградите 8+2 BG, а основних 58 MB служе као златна резерва.
„Фуџи” је овај модел опремио великим бројем рафалних режима; неки су веома брзи, али већина има ограничења у дужини секвенце и/или резолуцији. Занимљив је рафални режим са аутофокусом између снимака, сасвим прихватљиве брзине. Уколико више волите видео, S8000FD подржава VGA режим са 30 слика у секунди, при чему дозвољава оптичко зумирања, а при томе не искључује снимање звука.
Поређење са директним конкурентима показује доста сличности, незнатно скромније могућности, али и неке предности (пре свега у избору формата меморијске картице); све то за нешто мање пара, тако да је S8000FD привлачан избор за све љубитеље ове класе апарата.
Међутим, ако волите опционе додатке, конкуренција нуди шири избор.
-----------------------------------------------------------
Fuji S8000FD
Резолуције: 8MP, 4 MP, 2MP, 0,3 MP
Видео: VGA, 320x240; 30 s/s
Зум оптички/дигитални: 18x/5,1x
Основна меморија: 58 MB
Формат меморијских картица xD, SD
Батерије: 4 x AA
Остало: препознавање ликова, двострука стабилизација
Цена: 24.900 динара
(www.fujifilm.co.yu)
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.