Грамофони су опет у моди
Градска врева има своје чари. У празничној доколици многи су склапали свој мозаик доброг провода на главној штрафти. Улични забављачи приредили су фешту. Док су уз брзи ритам музике дубили на глави, ходали на рукама и вретели као чигре, радознали пролазници формирали су око њих навијачки обруч. Бодрили су их аплаузима, а у кутију су се сливали новчићи – награда за одличан репертоар.
Поклоници писане речи измакли су се од жагора. Они су у књижари „Иво Андрић” из ланца „Папирна крила” натенане пребирали књиге по полицама. Читали су у тишини и пазарили дела за кућну библиотеку и пријатеље.
.jpg)
Стратос Василис из Солуна распитивао се за монографију о Београду, природним лепотама и знаменитостима Србије. Руси су тражили штива о нашим светитељима. „Странци се занимају и купују разне туристичке брошуре. Воле и разгледнице, као и наслове који говоре о историји, култури и обичајима српске престонице. Хтели би да много шта да дознају о споменицима, парковима, кафанама...”, каже продавац Синиша Љуштина.
У овом простору налик библиотеци царују књиге од поткровља до приземља. Највише има стручне литературе из области медицине, права, економије, политике, фиолозофије, филма, сликарства... Удомио се под овим кровом и дечји кутак. Школарци се осим лектире и сликовница радују едукативно-забаваним насловима, препорученим и за родитеље.
За сваког има понешто. Једни под мишком носе Аристотелову својеврсну космологију „О небу. О постајању и пропадању”, други поглед бацају на мамаце за брзо решавање проблема сабраних међу корице „12 правила за живот”, „40 закона универзума” или неки други водич за срећу и успех.
.jpg)
И улични продавци антикварних књига Верица Поледица и Александар Обрадовић имали су своје муштерије. „То нису само купци, већ прави поштоваоци поезије и прозе који знају шта траже и са којима често размењујемо читалачка искуства – уверавају антиквари. Они поседују разноврсну колекцију старих грамофонских плоча од којих су неке коштале сто динара, попут музике са ФЕСТ-а из 1974. године или грчког мелоса. На тезгици су изложене и плоче за које је потребно издвојити од 500 до 2.000 динара.
„Грамофони су поново у моди. Старије генерације желе да се присете прохујалих времена, а млади да доживе другачије искуство слушања музике”, објашњава Поледица.
После дугог шпартања ваљало је направити и предах. Баште кафића пуне гостију. У топлој мајској вечери пријала је и порција сладоледа.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.