Шумановићева тајна под куполом
Наш Сава Шумановић један je од великих уметника који је 1927. имао прилику да учествује у осликавању чувеног париског локала „La Coupole” на Монпарнасу, а ускоро ће публика у француској престоници моћи премијерно да се упозна са цртежима који су томе претходили, као и са његовим сликама које се чувају у Србији, у Галерији Матице српске у Новом Саду. Од петка 17. маја у 19 сати па до краја августа у Културном центру Србије у Паризу трајаће изложба „Сава Шумановић и тајна под куполом” и на њој ће, поред поменутих припремних скица на којима су четири женске фигуре (данас у приватном власништву) и његових 12 радова, бити приказане и историјске фотографије ресторана управо из тридесетих година прошлог века, али и реплика самог стуба на којем је Шумановићево дело.
Истичући да се поставка организује у оквиру програма обележавања 180 година дипломатских односа Србије и Француске, у сарадњи са Француским институтом и рестораном „La Coupole”, а подсећајући и на то да је ова изложба први пут реализована 2013. у Галерији Матице српске, Тијана Палковљевић Бугарски, управница те институције, уједно и ауторка поставке, наводи и конкретан повод за целу замисао.
– У Паризу је Шумановић боравио неколико пута и током једног од тих боравака био је део дружине од 27 уметника који су радили на уређењу тог легендарног кафеа који је, заједно са још неколицином, представљао тадашњи центар ноћног и уметничког живота града.
Занимљиво је да је наш велики историчар архитектуре и уметности Александар Дероко написао да је наш сликар осликао девет стубова, стручњаци су то после преписивали и није се ишло у истраживање шта је он тачно тамо урадио. Све се на крају свело на један стуб и откриће једне скице за тај рад откупљене од његове мајке Персиде Шумановић коначно је разоткрило тајну под куполом. Управо је та скица главни експонат који ћемо изложити, док ће остали његови радови указати на различите утицаје, и стилске и тематске, који су Париз и француска савремена уметност имали на Шумановића – објашњава Тијана Палковљевић Бугарски, додајући да ће међу делима из његовог опуса бити актови, пејзажи и групни портрети.
Саставни део изложбе јесте и видео-рад о Шумановићу, односно филм „Четири каријатиде” Игора Антића, уметника који живи и ради у Паризу, док је композитор музике Александра Вребалов, а биће организована и предавања. Реализацију поставке омогућило је Министарство културе и информисања.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.