Проширење би донело корист и ЕУ и региону
Високи функционер данас опозиционе македонске партије ВМРО-ДПМНЕ Зоран Јолевски, за време претходне власти у Скопљу, заузимао је низ утицајних функција – од амбасадора у САД до министра одбране. Дипломата по вокацији, он ових дана борави у посети Београду. Говорећи о безбедносној ситуацију на Балкану, указује да какво год да је опредељење земаља региона – неутралност или чланство у војним савезима – „најважније је да се њихове одлуке поштују и да треће земље немају право да блокирају њихове одлуке”.
Он указује да је оваква разноликост већ заступљена у, на пример, нордијским земљама.
„Норвешка и Исланд су чланице НАТО, а нису чланице ЕУ, Шведска и Финска су део уније, али нису чланице НАТО, а Данска је чланица и ЕУ и НАТО. Али то их не спречава да имају изванредну сарадњу у свим областима, укључујући и безбедносно-одбрамбену”, истиче за „Политику”.
Када говоримо о европским интеграцијама, поједини аналитичари истичу пример Скопља, које је испунило малтене све захтеве који су пред њега стављени, а да још није добило ни датум за почетак преговора са ЕУ. Како то коментаришете?
До краја овог месеца, Европска комисија ће објавити извештај о напретку и, према информацијама које ја имам, он ће поново садржати „снажну препоруку” за почетак преговора о придруживању с ЕУ. Наравно, као и раније, ове препоруке нису обавезне за државе чланице ЕУ. Као што вам је познато, неке чланице се противе процесу проширења. Највероватније, као што сте рекли, нећемо добити датум почетка преговора. Након избора за Европски парламент и формирања нове комисије, потребно је да се да нови импулс у интеграцији региона. ЕУ би требало да стратешки гледа на проширење, од којег користи имају и Европа и регион. Продубљивање интеграције унутар уније, праћено њеним проширењем, биће показатељ да Европска унија излази из кризе јача.
Били сте македонски амбасадор у САД и добар сте познавалац прилика у Вашингтону. Недавна криза у Скопљу коју Брисел није могао да реши док ствар није брзопотезно „пресекао” амерички дипломата Брајан Хојт Ји оставила је утисак да је амерички утицај и даље пресудан у овом региону…
Амерички утицај у региону је перманентан, али интензитет њиховог ангажмана прилагођава се у зависности од ситуације у региону, као и од тога где се налази југоисточне Европа у приоритетима америчке администрације. Пре десет година, након самита НАТО-а у Букурешту, направили су малу промену која се најлакше може описати реченицом једног високог дипломате из Стејт департмента: „Спремни смо да помогнемо, али морамо имати партнера из Европе.” Наравно, интензитет њиховог ангажмана може бити различит у зависности од важности ситуације, али по мом сазнању, за Сједињене Државе је веома важна координација са Европом и инсистирају на њиховом партнерству на Балкану. Добро је да Сједињене Државе имају интересовање за Југоисточну Европу.
Странци ВМРО-ДПМНЕ, чији сте функционер били, приписују се снажне везе са Москвом. Како бисте оценили данашњи степен руског утицаја како у Северној Македонији, тако у целом региону западног Балкана?
Прво, желим да истакнем да је ВМРО-ДПМНЕ странка која се залаже за улазак у НАТО и проевропска странка. Такође, велика већина грађана Македоније, као и чланови ВМРО-ДПМНЕ, прозападно су оријентисани. Као илустрацију, желео бих истакнути да је у Влади ВМРО-ДПМНЕ, чији сам члан био и ја, било четворо министара који су имали и америчко држављанство, један министар је био британски држављанин, један од заменика премијера, министар финансија и ја као министар одбране пре него што смо ушли у владу радили смо за велике америчке консултантске компаније. У време када је ВМРО-ДПМНЕ био на власти у 2008. године, потписана је Декларација о стратешком партнерству са САД.
Северна Македонија је увек била прозападно оријентисана. Али треба истаћи да ова прозападна оријентација не значи да односи и сарадња са Русијом не би требалo да се развијају. Што се тиче све већег ангажмана Русије на Западном Балкану, значајну улогу игра вакуум у европским и евроатлантским интегративним процесима земаља југоисточне Европе. Русија је искористила тај вакуум да буде присутнија у региону. Европска и евроатлантска интеграција је приоритет за земље у региону. Део региона је већ у НАТО, или у ЕУ, а део је у процесу придруживања ЕУ и НАТО. Токови овог процеса не могу се мењати, једино је питање брзина, то јест интензитет којим ће се одвијати.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.