Сан Франциско забранио тајни надзор преко камера
Сан Франциско је постао први град у САД који је забранио да полиција и општинске службе користе препознавање лица, све присутнију технологију која забрињава активисте за заштиту приватности и грађанских слобода. Са осам гласова за и једним против градско веће је прекјуче усвојило указ за обуставу тајног надзора, који ће такође пооштрити постојеће мере контроле и обавезаће градске службе да открију шта све користе од технологије за надзор.
У граду „Твитера” и „Убера” који је велики инкубатор технолошких иновација, гласању су претходиле оштре расправе активиста за заштиту приватности на једној страни и заговорника веће јавне безбедности на другој.
Они који подржавају технологију кажу да је непрецизна и да представа озбиљну прењу грађанских слободама, посебно у граду који много полаже на приватност и где су чести јавни протести. Плаше се да људи једног дана неће моћи да оду у куповину или парк да не буду идентификовани и праћени.
Критичари су негодовали због одлуке већа. Кажу да технологија омогућава полицији да брже и јефтиније нађу осумњичена лица, а што је посебно важно у граду у ком одржава много великих догађаја, а стопа кривичних дела попут провала је висока. Фондација за информационе технологије и иновације је осудила одлуку, а њен потпредседник Данијел Кастро рекао је за „Сан Франциско хронику” да је апсурдно што су критичари технологије препознавања лица поредили њену употребу у САД и Кини, јер САД за разлику од Кине има снажна уставна ограничења.
„Истина је да Сан Франциско више ризикује да постане Куба него Кина. Због забране препознавања лица остаће залеђен у времену са превазиђеном технологијом”, рекао је Кастро.
Не зна се тачно колико општинских служби у овом граду користи камере за надзор и с каквом сврхом. Постоје камере које читају аутомобилске таблице, оне које полицајци носе са собом и безбедносне камере. Представници градске власти донели су указ сматрајући да јавност треба да зна како се оне користе и да ли се евентуално злоупотребљавају. Један од представника градског већа рекао је да су послали поруку да је безбедна држава могућа без полицијске државе.
Мат Кегл, адвокат специјализован за технологију у Америчкој унији грађанских слобода, рекао је за медије да је ово добар корак у правцу обуздавања технологија које могу да угрозе права црнаца и имигранта. Искуство је показало да у овим категоријама софтвер најчешће греши.
Указ се односи на још неке технологије, између осталог на аутоматско очитавања аутомобилских таблица и детекторе пуцњаве. Сваку употребу мораће да одобри градско веће. Ако план не буде одобрен, службе ће морати да престану да користе надзор у року од 30 дана.
Указ неће утицати на употребу технологије препознавања лица на аеродромима и у лукама, које надзиру федералне службе, нити ограничава личну и комерцијалну употребу. То значи да ће и у овом граду бити дозвољено оно што је Тејлор Свифт радила прошле године на турнеји, а што је забринуло борце за заштиту приватности. Певачица је, наиме, користила услуге једне фирме да помоћу технологије препознавања лица у маси посетилаца открије прогонитеље који јој угрожавају безбедност, а који су раније регистровани у полицији.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.