У Новом Саду одржана прва Парада поноса
НОВИ САД – У Новом Саду, на централном градском Тргу Републике, данас је одржана прва Парада поноса која је окупила неколико стотина грађана.
Они су носили заставе дугиних боја и транспаренте против ЛГБТ фобије.
„Као и сваки прајд који се организује у Србији, и Новосадски прајд је обележен присуством полиције и редарске службе, а захваљујући њиховом раду, спречени су покушаји инцидената на улазима, што је омогућило осећај безбедности свих окупљених на Прајду”, саопштили су организатори.
Како су навели, скуп се након завршетка мирно разишао, али је дошло до неколико инцидената у ужем центру Новог Сада, где је неколико група вербално напало активисте и активисткиње Групе Изађи, као и Савеза за једнака права ЕРА и удружења „Да се зна!” у центру Новог Сада.
„Полиција је након позива дошла на лице места и привела два починиоца. Група Изађи оштро осуђује све нападе који су се данас десили и захтева од надлежних органа да штити безбедност свих оних којима је иста угрожена због претпостављене припадности ЛГБТИ заједници, без обзира на то у ком делу града се налазе”, наводи се у саопштењу.
Полиција је током Параде удаљила групу средњошколаца који су добацивали окупљенима и непримерено их вређали.
Парада је одржана под мотом „Изађимо заједно” и финални је догађај у оквиру Недеље поноса, која је организована уз подршку Града Новог Сада и ОПЕНС-а, организације Омладинска престоница Европе.
„Жеља нам је да слободно подигнуте главе у свом граду будемо оно што јесмо. Жеља нам је да будемо оно што јесмо, сваког тренутка, сваког дана и на сваком месту. Жеља нам је да са људима који нас воле слободно разговарамо. Да нас не терају да се уклапамо у калупе друштва који су скројени пре хиљаду година”, рекао је на скупу представник Групе „Изађи” Филип Коцевски, јавља Танјуг.
Он је поручио и да је жеља учесника Параде да „не буду жртве свакодневног насиља и дискриминације”.
„Жеља нам је да имамо право избора на то да стану на луди камен када нађемо особу коју волимо. Да имамо право на брак, на заснивање породице, право на живот”, рекао је Коцевски.
Првој новосадској паради поноса присуствовала је и помоћница градоначелника Новог Сада Љиљана Коковић, која је рекла да је Нови Сад пример добре праксе у борби против дискриминације, да данас желе да пошаљу поруку толеранције и дају пример и осталим градовима и општинама.
„У Новом Саду учињен је значајан корак у борби за толеранцију и против дискриминације ЛГБТ особа, па је 2016. године у организацији Лабриса, у сарадњи са Цртом и Атином, формирана локална мрежа у граду, а 23. децембра потписан је Меморандум између 13 градских и покрајинских институција и организација цивилног друштва, а град је координатор. Иако је пројекат завршен 2017. године, њему су се придружиле и друге градске установе и организације. Прошле године отворили смо Канцеларија за родну равноправност и подршку ЛГБТ особама у оквиру градске установе за социјалну и дечију заштиту”, рекла је Коковић.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.