Привремена лиценца за Хуавеј
ЛОНДОН – Министарство трговине САД издало је привремену општу лиценцу којом ће се обновити способност компаније „Хуавеј” да одржава постојеће мреже и обезбеђивање ажурирања софтвера на постојећим Хуавеј уређајима, преноси Танјуг.
Лиценцом се умањују раније наметнута ограничења америчке владе да забрани продају технологије кинеској компанији, пренео је Ројтерс.
Наводи се да привремена дозвола траје до 19. августа.
У четвртак је ступила на снагу наредба америчке администрације којом се кинески телекомуникациони гигант „Хуавеј Технолоџиз” ставља на црну листу у САД.
Америчко Министарство трговине саопштило је да на такозвану „Листу правних лица” ставља Хуавеј Технолоџиз и још 68 подружница, чиме се тој телекомуникационој компанији забрањује да набавља компоненте и технологију од америчких фирми без претходног одобрења САД.
Оснивач и извршни директор Хуавеја: САД потцењују кинеску компанију
ПЕКИНГ – Оснивач и извршни директор кинеског телекомуникационог гиганта Хуавеја, Рен Женгфеј, изјавио је данас да САД „потцењују” његову компанију.
„Америчко политичко особље досадашњим поступцима показује да потцењује нашу снагу”, рекао је Рен у интервјуу телевизији ЧТВ и другим кинеским медијима.
Он је истакао да компанија има алтернативу за своју набавку чипова и да у том смислу не може да буде „изолована” од остатка света.
Рен је додао и да ће програм 5Г који спроводи компанија остати „непромењен” упркос америчким мерама, преноси Бета.
По питању технологије 5Г, како је навео, друге компаније ће стићи Хуавеј тек за две, три године.
Хуавеј се налази на списку предузећа с којима ће америчке компаније моћи да послују само ако за то добију дозволу од власти.
Америчке власти су јуче покушале да смире лопту одлагањем увођења нових мера за 90 дана, чиме би се Хуавеју и његовим трговинским партнерима дало времена да се прилагоде.
Аналитичари упозоравају: Епл би могао бити већа жртва од Хуавеја
ЊУЈОРК – Пошто је америчка администрација ставила кинески Хуавеј на црну листу компанија, велики проблем могли би да задесе и домаћи Епл, упозоравају аналитичари, преноси Танјуг.
Акције Епла јуче су пале за 3,3 одсто након упозорења аналитичара ХСБЦ-а да ће веће тарифе на кинеску робу присилити компанију да подигне цене уз озбиљне последице за потражњу за Епловим производима, преноси СееБиз.
Аналитичари Морган-Стенлија упозоравају да би пропаст преговора између САД и Кине и високе царинске тарифе дугорочно могле гурнути глобалну економију у рецесију.
Ако се кинеска влада одлучи на одмазду, Еплови производи у Кини могли би бити забрањени, а забрана би могла обухватити и кинеске добављаче Епла, као што је Фокскон. Приходе које тако изгуби, кинеска влада лако би могла надокнадити путем субвенција, наводи SeeBiz.
Портал оцењује да ће трпети и велики добављачи Хуавеја, јер ће се смањење испорука за кинеског дива одразити на њиховим приходима. Највише штете ће имати Калком и Коринг, који ће изгубити приходе од милиона телефона које Хуавеј глобално продаје.
Подели ову вест









Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.