Петак, 18.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Србија уводи сурогат-мајкe

Будући грађански законик дозволиће да жена која носи и рађа дете може са „правним родитељима” да договори награду од 8.000 до 15.000 евра
(Фо­то EPA/Sebastian Tataru)

Будући грађански законик ипак ће дозволити сурогат-материнство, и то уз умерену награду, а жена која носи и роди дете за неког другог зваће се у законику „родиља”, сазнаје „Политика”. Родиља ће имати право на накнаду трошкова током трудноће и порођаја, као и право на награду, али ће та награда бити умерена – од 8.000 до 15.000 евра, кажу у комисији за израду преднацрта ГЗ-а.

Жене из Србије тако неће више морати да иду у Украјину, где се са сурогат-мајкама склапају уговори на 30.000 до 40.000 евра, или у Америку, где је цена овакве „услуге” чак 100.000 долара, рекао је за „Политику” проф. др Миодраг Орлић, в. д. председника комисије за израду преднацрта.

Материнство је до сада увек било неспорно, јер се и у животу и у праву сматра да је мајка детета она жена која га је родила. Међутим, сада ће постојати правни и биолошки троугао, јер у настанку новог живота могу да учествују три жене: она која даје јајну ћелију, она која ће носити трудноћу и родити и жена која ће бити мајка детета. Законик каже да је то „намеравана мајка”. Она по правилу неће бити и давалац јајне ћелије, али та могућност није искључена.

– Мислим да смо пронашли лепу реч „родиља” за жену која ће носити и родити дете. Термин „сурогат-мајка” је груб и нетачан, јер заправо то није мајка, већ жена која има функцију „инкубатора”, ма колико то непријатно звучало. Она ће рађати за другога, јајна ћелија не потиче од ње и она неће бити мајка. Преовладало је мишљење да закон треба да омогући овакву врсту уговора о рађању за другога – каже др Орлић.

Законик је предвидео више могућих ситуација које могу бити решене уговором између три жене, а кад је о оцу детета реч, то ће по правилу бити муж или партнер мајке или, како закон каже, намераване мајке. Њих двоје ће бити „намеравани родитељи”.

Проф. др Олга Цвејић Јанчић, која је надлежна за породично право у будућем грађанском законику, изнела је недавно податак да у Србији има око 300.000 парова који би на овакав начин могли да дођу до потомства.

Објаснила је да ће суд оверавати уговор у којем би била дефинисана права и обавезе будућих родитеља и жене која носи њихово дете. Суд би имао и увид у сву неопходну медицинску документацију, а родиља може бити и блиска сродница будуће мајке.

У случајевима да родиља жели да задржи дете, иако је склопила уговор да ће родити за другога, такође ће одлучивати суд.

– Врло су ретки случајеви у свету да сурогат-мајка хоће да задржи дете, а још се ређе догађа да суд њој додели дете. Донатори семених ћелија никада се не интересују ни колико деце имају, да ли су деца здрава, ни где су ни како су – рекла је недавно професорка Олга Цвејић Јанчић на сусретима правника на Копаонику.

Морална питања постављају се и кад је реч о награди за „услугу” рађања детета. Према слову преднацрта грађанског законика, уговором се не може утврдити награда за рађање за другог, већ само „накнада разумних трошкова у вези са ношењем и рађањем детета”, као што су губитак зараде, медицинске услуге, превоз, смештај и исхрана сурогат-мајке.

Будући родитељи ће издржавати родиљу за време трудноће. Бринуће о томе да се квалитетно храни, да има адекватну медицинску негу и добре услове живота. Ако би трошкови били несразмерно велики, суд би имао овлашћење да их смањи.

Кад је реч о награди, поставило се питање да ли је морално рађати за новац и због новца, али је превладало мишљење да је умерена награда сасвим адекватно решење.

– Новац не мора увек да буде мотив за једну жену да се одлучи да роди за другог, већ мотив може да буде и њена жеља да помогне људима којима је ово једини начин да дођу до потомства, а то им омогућава савремени развој медицине. Не би требало да постоје никакве предрасуде према тим женама – рекла је професорка. Преднацртом будућег грађанског законика предвиђа се да сурогат-мајка има право да прекине трудноћу. Зато будући родитељи треба добро да процене особу са којом склапају уговор о рађању.

Када се дете роди, у матичне књиге се као родитељи уписују „намеравани родитељи” – правна мајка и отац детета. Постоји могућност да уговор са сурогат-мајком закључи и жена која живи сама, односно без партнера. У том случају за оплодњу мора бити коришћена њена јајна ћелија.

Сурогат-материнство је дозвољено у Русији, САД, Канади, Аустралији, Холандији, Белгији, Грчкој, Израелу, Украјини, Грузији, Великој Британији, Чешкој, а врло је распрострањено у Индији.

Коментари57
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Radoznala
G.Pantelija, danas pročitah Vaš odgovor.Pa svakako da nisam mislila na naknadu za to, što bih eventualno mogla da uradim. O tome sam razmišljala, kada mi rekla :"Kad bih mogla makar mačku da rodim, samo da se nazovem majkom!"To me je toliko dirnulo i pogodilo da sam ispričala svom suprugu i rekla mu šta bih uradila kada bi nešto tako bilo moguće. Kada su surogat majke postale izvesnost, obe smo već bile stare.
Пантелија
Ни у једном тренутку нисам посумњао у Ваше племените намере. Шта племенитије може да се понуди сестри, блиској рођаци или најбољој пријатељици. У таквим случајевима вам посредовање државних институција и склапање уговора није потребно, јер је сродство, пријатељство или дата реч, код честитих људи јаче од сваког закона, а нуђење новца би била увреда. Овде се ради о нечему другом. Држава трапаво озакоњује нешто што јесте корисно али је и неморално, јер ће једини и искључиви мотив бити лична корист и профитирање на туђој несрећи и муци. "Родиља" ће профитирати на физичком хендикепу брачних парова без деце, а "очекивани родитељи" ће злоупотребљавати сиромаштво и беду "родиље" којој ће изнајмљивање утробе омогућити издржавање сопствене деце или враћање дугова. У све то, умешаће се адвокати, нотари, судије, лекари, бабице, посредници... и остали, који ће узети свој део зараде. Да ли је следећи корак и озакоњење продаје крви, коже, бубрега, ДЕЦЕ!!! ... уз "умерену награду".
Dji
Divna vest. Par koji hoce svoje dete, a ne moze, usudjuje se na ovaj korak. Njihivo dete, njihova krv, samo se razvilo u "inkubatoru". Nauka je pobedila. I ne dobija dete nikakvu dnk od rodilje. Nemojte odmah o zloupotrebama. A ako je neka zena zdrava, pa sto ne bi radjala za druge, bilo koje ljude koje zele decu, a ne mogu. I to je plemenitije od mnogo drugih poslova. Kao i svaki drugi aspekt zivota i ovo se treba zakonski urediti. Rizicno je saobracaj, ali zar treba da prestanemo da vozimo aut
Lice
Da li se culo misljenje medicinske struke? Koji su rizici od incesta s obzirom na broj roditelja(?) od kojih bi poteklo jedno dijete? Ipak smo mala zemlja. Vjerujem da je pitanje za veliku janu raspravu i da ce doticni profesori ali i zagovaraci ideje prepoznati potrebu za istom.
писмоглав
Ово са собом носи читав низ проблема. Зашто уместо једног детета родиља не би носила двоје, троје, четворо... и то од различитих родитеља? Већ могу да замислим сценарио у коме родиља рађа једно црнче, једно кинешче, једно дете хомо-пара, једно ГМО и једно своје (да не буде психичких последица трудноће). Наравно, за ношење више деце одједном плати јој се више, али иде попуст на свако наредно дете... Притом се деси компликација, царски рез, једно се угуши или буде аутистично, јави се нека ретка болест... Родиља пре порођаја побегне у другу државу и затражи азил... Ма, има материјала за десетине филмова.
Dejan
Uvek i sve u životu nosi nekakav "problem i rizik". Od odlaska u kupatilo, na letovanje do ulaska u automobil. Ovo je najzad sjajna vest za mnoge ljude i podržavam odluku iz sveg srca. Biće više planirane i željene dece , nadajmo se ne i samožive i razmažene ( ali i to je već uobičajeno)
miroslav
Vreme će pokazati, sve dobro i sve loše ovog zakona. Usvajanje deteta mi je bliže, sve je jasno kao dan, iskustva kažu da je vrlo retko problematično. Čim je u igri više ljudi, može biti više problema. Kakva su iskustva onih što su počeli pre sa "rodiljama"?
Sladjana
Desavalo je se i da zadrze djecu ili odu u druge zemlje,zamislimo situaciju da surogat ode u zemlju koja ne priznaje surogat materinstvo.Ne treba zanemariti ni to da naucnici sve vise ukazuju da djete prima i od rodilje nesto,najnovije studije kazu preko plodove vode(cak i Dnk).To sam cula iz medija nisam geneticar.Desavalo se da malog andjela nece niko ako je nazalost nesposobno,pa kome onda takvo dijete?Mi nesmemo da budemo drustvo gde ce ovo biti beg iz siromastva,surogat moze ali uslovi...

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.