Кина не одустаје од употребе силе за уједињење са Тајваном
Сингапур - Кина неће одустати од употребе силе у процесу поновног уједињења са Тајваном, изјавио је кинески министар одбране Веи Фенгхе.Он је рекао да је „врло опасно” потцењивати одлучност Пекинга.
„Најискреније и са највећим напорима борићемо се за процес мирног уједињења, али не обећавамо да ћемо одустати од употребе силе”, рекао је генерал Веи на безбедносном форуму у Сингапуру.
Кина сматра Тајван делом своје територије иако није владала тим острвом откако је 1949. проглашена Народна Република Кина. Тајваном су тада завладали поражени националисти Чанг Кај Шека.
Пекинг је прекинуо везе с тајванском владом 2016, пошто је Цаи Инг-вен изабрана за председницу, и све учесталије војно прети и покушава да дипломатски изолује Тајпеј, преноси Бета.
Веи Фенгхе је такође упозорио да ће кинеска војска „предузети одлучну акцију” како би одбранила своје претензије на Тајван и спорне воде у Јужнокинеском мору. У говору на азијском самиту за одбрану у Сингапуру, Веи није упутио директне претње САД, али је изнео бројне критике на рачун активности Вашингтона.
Он их је, такође, критиковао и због поморских операција у спорном Јужнокинеском мору. Пекинг то сматра насиљем над својом територијом.
„Ако се било ко буде усудио да подели Кину од Тајвана, кинеска војска неће имати избора осим да се по сваку цену бори за национално јединство”, нагласио је Веи, јавља АП а преноси Танјуг.
(Фото EPA/WALLACE WOON)
Сламање демонстрација на Тјананмену исправна политика
Сингапур - Кинески министар одбране Веи Фенгхе изјавио је да је сламање демонстрација на тргу Тјананмен у Пекингу 1989. била „исправна политика” Пекинга.„Тај инцидент је био политичка турбуленција, а централна влада је предузела мере да заустави турбуленције, што је била исправна политика”, рекао је генерал Веи на безбедносном форуму у Сингапуру.
Многе групе за људска права обележавају 30. годишњицу сламања продемократских демонстрација. Кинеске власти су тенковима растуриле студентске демонстрације на пекиншком тргу Тјенанмен на којима је тражена демократизација земље.
По званичним подацима у ноћи 3. на 4. јун 1989. погинуло је 300 људи, а 7.000 је повређено, а по извештајима већине светских медија, погинуло је више хиљада људи, преноси Бета-АФП.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.