Кутак неолита у клисури Ђетиње
Ужице – Узбудљиво путовање кроз време, право у праисторију, спремају у ужичком крају. Градиће се овде у клисури Ђетиње археолошки парк на отвореном из доба неолита. И то у близини Стапарске градине, где су откривени остаци неолитских грађевина и лековите Стапарске бање, покрај уређеног шеталишта некадашњом трасом уске „ћирине” пруге које је проглашено „европском зеленом стазом”. Градња парка је подухват прекограничне сарадње Србија–БиХ, финансијски подржан од Европске уније. Ових дана су у оквиру тог пројекта „Нови живот неолитског наслеђа у препознатим природним подручјима од великог значаја – NeoLIFE”, који Ужице реализује у партнерству с Тузлом и општином Милићи, студенти архитектуре направили 3Д приказ изгледа насеља, кућа и окружења овог будућег парка.
– Сагледавањем тродимензионалног приказа можемо приуштити путовање кроз време, замишљајући будући амбијент насеља, звуке обраде камена и израде оружја, окретање неолитског грнчарског витла или мирисе неолитске кухиње – описује менаџер за промоцију пројекта Мирослав Ивановић, додајући да ће симулација изгледа овог будућег парка помоћи ширењу свести о значају одрживог управљања културним наслеђем из праисторије.
Отварање парка планирано је за прву половину наредне године. Прави се да би људи боље упознали давну прошлост, да открију непознато а занимљиво. Да ово место с временом постане јединствена туристичка атракција: с репликама кућа и земуница из доба неолита, радионицама прадавних умећа, сталним изложбеним поставкама, у две сродне целине које осликавају живот праисторијског човека.
Познато је да су у Европи овакви археолошки паркови добро посећени, па се то и овде очекује. С тим што за ове планове ваља уредити прилазне путеве. Сада ка овој локацији из Ужица (од тврђаве и прве хидроцентрале) клисуром Ђетиње кроз „ћирине” тунеле води стаза намењена за бициклисте, шетаче и туристички возић (повремено се отвара и за аутомобиле), која је под асфалтом око седам километара. Али из другог правца, од бране Врутци, која је путевима добро повезана с околним туристичким центрима, пун је рупа макадам што се спушта према Стапарској бањи. На том делу није асфалтирана бивша траса уске пруге и тунели су неуређени, па ових преосталих отприлике пет километара ваља што пре уредити како би туристи и екскурзије са Златибора, Таре и Мокре Горе лакше стизали до археолошког парка. За бригу је што ни други могући прилаз овој локацији, од села Стапари, није потпуно асфалтиран.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.